Dolandırıcılar çalınan Ethereum’ları gizlemeye çalışıyor

 Dolandırıcılar çalınan Ethereum’ları gizlemeye çalışıyor

Kripto para piyasasının belki de en büyük dolandırıcılıklarından olan PlusToken, üyelerinden 2.9 milyar dolar değerinde kripto para çalmıştı. Kullanıcıların kripto paralarına adeta el koyan PlusToken iflas açıklamış ve ortadan kaybolmuştu.

Çalınan Ethereum’lar Gizlenmeye Çalışılıyor

PlusToken tarafından çalınan 533.820 Ethereum, binlerce farklı hesap kullanılarak kripto para borsalarına aktarılarak satılmaya çalışıyor. Kripto para borsalarının bu tarz olaylara karşı dolandırıcıların cüzdanlarını kara listeye aldığı biliniyor. Kara listedeki hesaplar sebebiyle yeni hesaplar açarak çalınan Ethereum‘ları kripto para borsalarına göndererek satmaya çalışıyorlar.

Çalınan Ethereum‘ları aklamak için 4.967 hesap kullanıldı.

Dolandırıcılar Mixing ismi verilen farklı bir yöntem deneyerek Ethereum‘ları aktarmaya çalışıyor. Kripto para transferler ve hesapları anonim bir yapıya sahiptir. Mixing yöntemi ile işlemler daha da anonim hale getiriliyor. Ana hesapta var olan kripto parayı açılan diğer hesaplara küçük parçalar halinde göndererek takibin zorlaşmasına sebep oluyor.

119 milyon dolar değerindeki 553.820 Ethereum bu yollarla aklanmaya çalışılıyor.

67 Milyon Dolar Değerinde EOS Transfer Edildi

PlusToken isimli bir oluşumun hesabı olduğu iddia edilen 26.316.339 EOS, 24 saat içerisinde oluşturulmuş bir hesaba transfer edilmişti. 67.4 milyon dolara tekabül eden transferinin ardından gözler PlusToken’a çevrildi.

PlusToken geçtiğimiz yıl iflas ettiğini açıklamıştı. İflas açıklamasında 3 milyar dolar değerinde Bitcoin, Ethereum ve EOS dahil olmak üzere birçok kripto paradan bulundurduğu ortaya çıkmıştı. Tarihin en büyük kripto para dolandırıcılığından biri olarak kabul ediliyor. Transferinde bu oluşum tarafından gerçekleştirilmesi sebebiyle transferin hangi amaçla gerçekleştirildiği merak ediliyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir