Dijital Yuan test aşaması ilerliyor! 3.13 milyon işlem gerçekleşti

Dijital Yuan

Dijital Yuan test aşaması ilerliyor! 3.13 milyon işlem gerçekleşti

ABONE OL 

Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası (PBoC) tarafından geliştirilen ve Çin ulusal parasını dijital hale getiren Dijital Yuan test aşaması devam ediyor. Açıklanan verilere göre test başladığından beri 3.13 milyon işlem gerçekleştirildi.

Dijital Yuan Testleri Sürüyor

Dijital Yuan‘ı test eden Çin, istediği sonuçları yavaş yavaş almaya başladı. Testler başladığından bu yana toplamda 1.1 milyar yuan (162 milyon dolar) değerinde 3.13 milyon adet işlem gerçekleştirildi. Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası (PBoC) Başkan Yardımcısı Fan Yifei yaptığı açıklamayla birlikte verileri paylaştı.

Dijital Yuan Cüzdanı

Fan Yifei, toplamda 113.300 bireysel, 8.000 kurumsal cüzdan oluşturulduğunu belirtti. Korona virüsü vakalarıyla ilgilenen 5 bin sağlık çalışanını ödüllendirmek için Dijital Yuan kullanıldığını da açıklamalarına ekledi.

Çin Bankaları da Dijital Yuan’ı Test Ediyor

Dijital Yuan kullanımı için gerekli olan dijital cüzdanı kullanıma alan yetkililer Agricultural Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank ve Bank of China olmak üzere Çin’in en büyük bankalarıyla anlaşma sağlanmış ve test aşamasına geçilmişti.

Bankaların test aşaması hakkında net bir bilgi yer almasa da, bu bankaların kendi aralarındaki para transferlerini Dijital Yuan ile gerçekleştirdikleri düşünülüyor.

Çin Olimpiyatlarda Dijital Yuan kullanacak

Çin yaklaşık 1 yıldır geliştirdiği Dijital Yuan’ın kullanım alanlarını arttırmaya devam ediyor. Çin’deki bankalar tarafından test edilen Dijital Yuan 2022 yılında Pekin‘de gerçekleştirilecek olan Kış Olimpiyat Oyunlarında da kullanılacak.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.