Dijital Euro testleri başlıyor! 5 şirketle anlaşma yapıldı

Dijital euro

Dijital Euro testleri başlıyor! 5 şirketle anlaşma yapıldı

ABONE OL 

Avrupa Merkez Bankası tarafından geliştirilen Dijital Euro‘nun test aşaması için 5 farklı şirketle anlaşma sağlandı. Bu şirketlerin testleri ile birlikte kullanım durumlarına dair detaylar ortaya çıkacak.

Dijital Euro Testleri Başlıyor

Kripto paralarla birlikte birçok devlet kendi ulusal para birimini dijitalleştirmek için kolları sıvadı. Avrupa Merkez Bankası da Avrupa Birliği ülkeleri adına Dijital Euro geliştirmeye başlamıştı. Yapılan son açıklama ile birlikte Dijital Euro testleri için başta Amazon olmak üzere Nexi, CaixaBank, EPI ve Worldline şirketleriyle anlaşma sağlandığı duyuruldu.

Bu şirketler Dijital Euro’nın kullanımı sırasında ortaya çıkabilecekleri sorunların tespiti ve diğer tüm detaylarla ilgili raporları hazırlayacak. Ayrıca anlaşma sağlanan bu şirketlerin her birini ayrı görevleri olacak.

Amazon, e-ticarette Dijital Euro kullanımını test edecek. CaixaBank ve Worldline, P2P ödeme sistemlerinin test edilmesinden sorumlu olacak. EPI ve Nexi ise satış noktalarındaki ödemeleri test edecek.

dijital euro
Dijital Euro testleri başlıyor! 5 şirketle anlaşma yapıldı

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde daha önce Dijital Euro ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

 ”Hala değerlendirme sürecindeyiz, fakat tüketicilerin ve Avrupalıların tercihlerini gerçekten ifade edebilmesi ve Dijital Euro kullanmaktan memnun olup olmayacaklarını söylemeleri için halk müzakeresi başlattık. Avrupalılar harcama, birikim ve yatırım için dijital yollara giderek daha fazla yönelirken, gerektiğinde bir Dijital Euro oluşturmaya hazır olmalıyız.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir