Denemeniz gereken en iyi 10 iOS 14 özelliği

 Denemeniz gereken en iyi 10 iOS 14 özelliği

WWDC 2020 Küresel Geliştiriciler Konferansı’nda Apple, iOS 14 sistemini resmen yayınladı. Şirket, iPhone yazılımının en son sürümünü ilk kez (resmi olarak) tanıttı. Denemeniz gereken en iyi 10 iOS 14 özelliği sizler için paylaştık.

Denemeniz gereken en iyi 10 iOS 14 özelliği

En iyi 10 iOS 14 özelliği
  • Ana Ekran Widget’ları çeşitli boyutlarda gelir

Denemeniz gereken en iyi 10 iOS 14 özelliğin ilki Ana Ekran Widget’ları. iOS 14 ile Apple, widget’ların ana ekrana eklenmesine izin veriyor. Bunları eklemek için kullanıcıların kolayca widget ekleyip özelleştirebileceği yeni bir “widget kitaplığı” vardır. 

En iyi 10 iOS 14 özelliği
  • Uygulama Kaynak Kütüphanesi

Denemeniz gereken en iyi 10 iOS 14 özelliğin ikincisi Uygulama Kaynak Kütüphanesi. Apple uygulamaları otomatik olarak yeni gruplara ve listelere düzenleyen yeni bir “Uygulama Kaynak Kütüphanesi” görünümünü duyurdu. 

En iyi 10 iOS 14 özelliği

İOS 14 ile gelen bu yenilikçi özelliğe basitçe klasörler denilebilir. Klasörler otomatik olarak kategoriye göre oluşturulur ve son masaüstü sayfasından sonra bulunur.

  • Sistem genelinde resim içinde resim modu

İOS 14’ün bir başka yeni özelliği, iOS videolarına sistem genelinde resim içinde resim işlevi eklemesidir. Tıpkı macOS’ta olduğu gibi, video uygulamanın üzerine gelecektir, yeniden boyutlandırılabilir ve ardından arka planda oynatmaya devam etmek için ekranın yanına katlanabilir.

En iyi 10 iOS 14 özelliği
  • Siri yeni bir görünüm ekliyor

Siri’nin de yeni bir görünümü var: dijital asistan aktif olduğunda, tüm ekranı kaplamıyor. Yeni tasarımda, animasyonlu Siri simgesini altta, sadece küçük bir kapsama alanı ile görünüyor.

  • Çeviri uygulaması

Apple ayrıca iOS’ta yerleşik yeni bir çeviri uygulaması olacağını duyurdu. Kullanıcılar metin veya talimat mesajları girebilecek ve 11 dile çevirebilecektir. İngilizce, Çince, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Arapça, Portekizce ve Rusça ilk sürüm sırasında desteklenecek.

En iyi 10 iOS 14 özelliği
  • iOS 14 kısa mesaj özelliği

iOS 14’te en sevdiğiniz arkadaşlarınızla veya grup sohbetlerinizle kolayca konuşmak için önemli kişileri ve konuşmaları “mesaj” uygulamasının en üstüne sabitleyebilirsiniz. 

En iyi 10 iOS 14 özelliği
  • Apple Haritaları

Apple Maps yeni konumlar için daha iyi öneriler sunmak üzere Zagat veya AllTrails gibi şirketlerden yeni küratörlü rehberler alıyor. Bu özellik ayrıca bisiklet desteği aldı ve yükseklik, bisiklet şeritleri, merdivenler ve yolları dikkate alan bisiklet için özel yollar sağladı. 

  • Apple CarPlay özel duvar kağıtları ve uygulama kategorileri

CarPlay, özel duvar kağıtları ve yeni uygulama kategorileri için destek kazanıyor: park uygulamaları, elektrikli araç şarj cihazları ve fast food paket servisi olan uygulamalar. Apple iOS 14 ayrıca NFC araba anahtarları için destek ekliyor ve 2021 BMW 5 serisi bu özelliği destekleyen ilk model olacak. NFC geçişleri güvenliği sağlamak için Apple’ın Güvenli Kasası’nda saklanıyor ve aracınıza geçici olarak erişebilmeleri için diğer iOS kullanıcılarıyla paylaşılabiliyor. Yeni araba anahtarı işlevi iOS 13’te de tanıtılacak.

  • Apple “Uygulama Klibi”

Apple ayrıca kullanıcının tüm uygulamayı yüklemesine gerek kalmadan, uygulamanın küçük bir bölümüne ihtiyaç duyduğunuzda erişmenizi sağlayan hızlı kart tabanlı bir uygulama olan yeni bir uygulaması özelliğini tanıttı. Örnek olarak NFC etiketleri veya caffe ödül programları aracılığıyla park uygulamalarına erişim verebiliyor.

  • iOS 14 küçük pencereler

Son olarak gelen çağrı penceresi nihayet tam ekranda açılmayacak ve herhangi bir işi kesintiye uğratmayacak. Ekranın üst kısmında küçük bir açılır pencere görünecek ve buradan bir aramayı kabul etmenizi veya reddetmenizi sağlayacak. 

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir