DeFi projeleri bir bir çakılıyor! Neler oluyor?

 DeFi projeleri bir bir çakılıyor! Neler oluyor?

Merkeziyetsiz Finans olarak dilimiz çevrilen DeFi projeleri bir bir sert düşüşler yaşadı ve oldukça düşük fiyatlara çekildi. Peki neler oluyor? Bu düşüşler devam edecek mi yoksa bir çıkış olacak mı?

DeFi Projelerine Neler Oluyor?

DeFi projeleri kısa sürede yaşadığı yükselişlerle yatırımcıların ilgisini çekti ve büyük yatırımlar topladı. Ancak kısa sürede yaşanan yükselişler yerini yine kısa sürede yaşanan düşüşlere bıraktı. Yüzde 80-90‘lara varan düşüşler yaşayan DeFi projeleri yatırımcılarını çok zor durumda bıraktı.

En büyü hacimli 5 DeFi projesi

Bazı yatırımcılar zararlarını kabul edip sahip oldukları DeFi token’ları satsalar da bazıları yeniden bir yükseliş yaşanacağını düşünüyor. Düşüşlerin ardından DeFi token geliştiren şirketlerin birçoğundan konu hakkında bir açıklama yapılmadı. Bazı yatırımcılara göre ise Bitcoin fiyatının kararsızlığı piyasadaki tüm kripto paraları etkilediği gibi DeFi token’ları da etkiledi. Yani düşüşün temel sebebi olarak Bitcoin fiyatının kararsızlığı olduğu iddia ediliyor.

DeFi Nedir?

Decentralized Finance (Merkeziyetsiz Finans) kelimelerinin kısaltması olarak bilinen DeFi herhangi bir merkeze ihtiyaç duymayan bir finans modelidir. Kısa sürede ciddi bir gelişme kat eden kripto paralar ve dijital paraların çalışacağı altyapı teknolojilerinin oluşturulması için kullanılıyor.

DeFi sistemine göre oluşturulan ağ yapısının belirli şartları vardır. Bu şartlar yerine getirildiğinde ise ortaya bir sonuç çıkar. Şart yerine getirildiği zaman akıllı sözleşmeler gerçekleşerek işlem gerçekleştirilmiş olur. DeFi sistemi yine aynı şekilde Decentralized Application (Merkeziyetsiz Uygulama) sisteminin de çalışmasına katkı sağlıyor. Bu sayede herhangi bir kişinin, kurumun ve kuruluşun iradesi olmadan kendi kurallarına olan ve çalışan bir sistem olduğu biliniyor.

DeFi Projeleri Balon Mu?

Her ne kadar kendi düzeni de olsa ve gelecek vaat etse de DeFi projelerinin balon olduğu düşünülüyor. Kripto para projeleri ile karşılaştırıldığında ortaya herhangi bir proje koymadıkları ve yalnızca para kazanmak için çalışmalar yapıldığı iddia ediliyor.

Birçok uzman DeFi’nin bir balon olduğunu ve bir gün patlayacağını dile getiriyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir