DeFi nedir?

 DeFi nedir?

Dünya üzerindeki finansal düzen değişim içerisindeyken yeni bir düzen daha ortaya çıktı. Kripto paraların bankacılık sistemlerine alternatif olması konuşulurken DeFi ismi verilen yeni bir sistem daha ortaya çıktı. Peki DeFi nedir?

DeFi Nedir?

Decentralized Finance (Merkeziyetsiz Finans) kelimelerinin kısaltması olarak bilinen DeFi herhangi bir merkeze ihtiyaç duymayan bir finans modelidir. Kısa sürede ciddi bir gelişme kat eden kripto paralar ve dijital paraların çalışacağı altyapı teknolojilerinin oluşturulması için kullanılıyor.

DeFi sistemine göre oluşturulan ağ yapısının belirli şartları vardır. Bu şartlar yerine getirildiğinde ise ortaya bir sonuç çıkar. Şart yerine getirildiği zaman akıllı sözleşmeler gerçekleşerek işlem gerçekleştirilmiş olur. DeFi sistemi yine aynı şekilde Decentralized Application (Merkeziyetsiz Uygulama) sisteminin de çalışmasına katkı sağlıyor.

DeFi Nedir?

Bu sayede herhangi bir kişinin, kurumun ve kuruluşun iradesi olmadan kendi kurallarına olan ve çalışan bir sistem olduğu biliniyor.

DeFi projeleri Ethereum Blockchain ağını kullanıyor. Kısa bir zamanda 6 milyar dolar gibi yüksek bir yatırım yakalayan DeFi projeleri Ethereum ağının yavaşlamasına sebep oldu. Ethereum ağında oluşan DeFi projeleri adeta kabına sığmıyor. Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin de yükselmesindeki temel sebeplerden birinin DeFi projeleri olduğu biliniyor.

DeFi Projeleri Balon Mu?

Her ne kadar kendi düzeni de olsa ve gelecek vaat etse de DeFi projelerinin balon olduğu düşünülüyor. Kripto para projeleri ile karşılaştırıldığında ortaya herhangi bir proje koymadıkları ve yalnızca para kazanmak için çalışmalar yapıldığı iddia ediliyor.

Birçok uzman DeFi’nin bir balon olduğunu ve bir gün patlayacağını dile getiriyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir