Coinmarketcap hacklendi! 3.1 milyon kullanıcı etkilendi

Coinmarketcap hacklendi

Coinmarketcap hacklendi! 3.1 milyon kullanıcı etkilendi

ABONE OL 

Kripto para veri platformu Coinmarketcap hacklendi. Have I Been Pwned tarafından ortaya atılan iddiaya göre bu saldırıda 3.117.548 kullanıcının verileri etkilendi.

Coinmarketcap Hacklendi!

Binance tarafından 400 milyon dolar ödenerek satın alınan Coinmarketcap, siber saldırıya maruz kaldı. Have I Been Pwned tarafından yapılan açıklamada çalınan kullanıcı verileri forumlarda alınıp satılabilir bir halde bulunuyor. 12 Ekim tarihinde Coinmarketcap de söz konusu verilerin kullanıcı veri tabanıyla eşleştiğini ifade etti:

CoinMarketCap, kullanıcı hesaplarının bir listesi gibi görünen çevrimiçi veri yığınlarının ortaya çıktığını fark etti. Gördüğümüz veri listeleri yalnızca e-posta adresleri olsa da, abone tabanımızla bir korelasyon bulduk.

Ancak Coinmarketcap siber saldırıyı kabul etmedi. Yayınlanan verilerde kullanıcıların yalnızca e-posta hesaplarının bulunduğunu ifade ederek bu bilginin başka bir platformdan elde edildiği söylendi:

Gördüğümüz verilerde şifre bulunmadığından, bunun büyük olasılıkla kullanıcıların şifreleri birden fazla sitede yeniden kullanmış olabileceği başka bir platformdan kaynaklandığına inanıyoruz.

Coinmarketcap hacklendi! 3.1 milyon kullanıcı etkilendi

Çin Coinmarketcap ve Coingecko’ya Erişimi Kesti

Geçtiğimiz hafta içerisinde Çin Merkez Bankası (PBoC) kripto paraları yasa dışı ilan etti. Bu açıklamayı daha öncede defalarca kez yapan Çin, sık sık benzer açıklamalar yaparak kripto para piyasasında olumsuz havalar esmesine sebep oluyor.

Bugün Çin’deki kripto para yatırımcıları Coinmarketcap ve Coingecko internet sitelerine giremediklerini fark ettiler. Bu hamlede defalarca kez yasaklama açıklaması yapan Çin’in yeni hamlesi olduğu ortaya çıktı. Her iki internet sitesinin de engellemede payının olmaması gözlerin Çin’e çevrilmesine sebep oluyor. Vatandaşlarının kripto paralardan uzak durmasını isteyen Çin, geçtiğimiz aylarda ülkedeki Bitcoin madencilerini adeta kovmuştu.

Her ne kadar bu iki internet sitesi engellese de Çin’deki kullanıcılar VPN aracılığıyla erişimlerini sürdürüyorlar.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir