Çinli bankalar Dijital Yuan’ı test etmeye başladı

 Çinli bankalar Dijital Yuan’ı test etmeye başladı

Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası (PBoC) tarafından geliştirilen Dijital Yuan projesi Çinli bankalar tarafından test edilmeye başlandı. Daha önce telekomünikasyon şirketleri tarafından test edilen Dijital Yuan yavaş yavaş faaliyete geçiyor.

Dijital Yuan Testleri Devam Ediyor

Dijital Yuan kullanımı için gerekli olan dijital cüzdanı kullanıma alan yetkililer Agricultural Bank of China, Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank ve Bank of China olmak üzere Çin’in en büyük bankalarıyla anlaşma sağladı ve test aşamasına geçildi.

Bankaların test aşaması hakkında net bir bilgi yer almasa da, bu bankaların kendi aralarındaki para transferlerini Dijital Yuan ile gerçekleştirdikleri düşünülüyor.

Dijital Yuan

Daha Öncede Testler 4 Büyük Şehirde Yapılmıştı

Dijital Yuan projesi hayata geçmeye başlıyor. Çin bu konuda 4 adet pilot şehir seçti. Bu şehirler sırasıyla Shenzhen, Suzhou, Chengdu ve Xiongan olarak açıklanmıştı.

Bu şehirlerde belirli aralıkla testlerin başlayacağı ve raporlar hazırlanacağı ardından ise ülke genelinde kullanması için gerekli çalışmaların yapılacağı bildirildi. 4 Nisan tarihinde Çin Merkez Bankası (PBoC)’nın yaptığı açıklamada dijital para biriminin araştırılması ve geliştirilmesine devam edileceği belirtilmişti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir