Çin kripto para için ceza araştırmalarına başladı

Çin kripto para

Çin kripto para için ceza araştırmalarına başladı

ABONE OL 

Çin kripto para piyasasına kök söktürmeye devam ediyor. Ülkedeki kripto para madencileri ve kripto para yatırımcılarına yönelik oldukça sert kararlar açıklamasıyla gündeme gelen Çin, şimdi de yasaklanan faaliyetleri hala sürdüren kişiler için ceza araştırmalarına başladı.

Çin Kripto Paralara Olan Baskısını Artırıyor

2021 yılı içerisinde kripto para madencileri başta olmak üzere adeta tüm sektöre olan olumsuz tavrıyla dikkatleri çeken Çin, şimdi de getirdiği yasaklara uymayan vatandaşlara ceza vermek için araştırmalara başladı. Bu araştırmalarla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı ancak detayların yakında ortaya çıkması bekleniyor.

Daha önce ülkedeki kripto para madencilerine baskılar yapılmış ve ülkeden gitmeleri sağlanmıştı. Aynı şekilde Çin Merkez Bankası (PBoC) kripto para faaliyetlerini yasaklamıştı.

Çin kripto para için ceza araştırmalarına başladı

Çin Coinmarketcap ve Coingecko’ya Erişimi Kesti

Geçtiğimiz hafta içerisinde Çin Merkez Bankası (PBoC) kripto paraları yasa dışı ilan etti. Bu açıklamayı daha öncede defalarca kez yapan Çin, sık sık benzer açıklamalar yaparak kripto para piyasasında olumsuz havalar esmesine sebep oluyor.

Bugün Çin’deki kripto para yatırımcıları Coinmarketcap ve Coingecko internet sitelerine giremediklerini fark ettiler. Bu hamlede defalarca kez yasaklama açıklaması yapan Çin’in yeni hamlesi olduğu ortaya çıktı. Her iki internet sitesinin de engellemede payının olmaması gözlerin Çin’e çevrilmesine sebep oluyor. Vatandaşlarının kripto paralardan uzak durmasını isteyen Çin, geçtiğimiz aylarda ülkedeki Bitcoin madencilerini adeta kovmuştu.

Her ne kadar bu iki internet sitesi engellese de Çin’deki kullanıcılar VPN aracılığıyla erişimlerini sürdürüyorlar.

Huobi Çinli Kullanıcılara Kapısını Kapattı

Dünyanın en büyük ve en hacimli kripto para borsalarından olan Huobi, Çinli kullanıcılara kapısını kapattı. Çoğunlukla Çinli kullanıcılara sahip olan borsa yıl sonuna kadar Çinli kullanıcılarının hesaplarını askıya aldı. Çin Merkez Bankası (PBoC) tarafından yapılan kripto para açıklamalarında, kripto paraların yasa dışı ilan edilmesiyle birlikte bu kararın alındığı biliniyor.

Bu sebeple Çinli kullanıcıları yıl sonuna kadar saf dışı bırakan Huobi’nin yeni yılda nasıl bir karar alacağı merak konusu oldu. Ancak dünyada kripto paralara en fazla ilgi gösteren milletler arasında Çin’in oranı bir hayli fazla. Diğer kripto para borsalarının da benzer bir karar alması bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.