Çin Dijital Yuan dağıtmaya devam ediyor!

Çin Dijital Yuan

Çin Dijital Yuan dağıtmaya devam ediyor!

ABONE OL 

Kripto paralara olan olumsuz tavrıyla bilinen Çin, kendi Merkez Bankası tarafından geliştirilen Dijital Yuan‘ı yaygınlaştırmaya devam ediyor.

Çin Dijital Yuan Airdroplarına Devam Ediyor

Kripto paralara olan olumsuz tavrıyla tüm dünyadan tepki gören Çin, Merkez Bankası (PBoC) tarafından geliştirilen Dijital Yuan’ı vatandaşlarına dağıtmaya devam ediyor. Airdrop yöntemiyle Shenzhen’in Futian bölgesindeki vatandaşlara 15 milyon yuan (2.3 milyon dolar) dağıtılacak.

Bu dağıtma işlemi ise WeChat üzerinden gerçekleştirilecek. Dağıtılan Dijital Yuan‘ları elde eden vatandaşların 5.000’den fazla mağazada minimum limit olmadan harcayabilecekleri açıklandı.

Dijital Yuan işlem hacmi
Çin Dijital Yuan dağıtmaya devam ediyor!

Çin’den Dijital Yuan Cüzdanı Hamlesi Yapmıştı

Kripto paraların yaygınlaşmasının ardından hükümetler para akışının kontrolünü sağlamaya devam etmek istiyor. Bu sebepten dolayı ulusal paraların dijitalleştirilmesi (CBDC) projeleri ortaya çıkmaya başladı. Her ülke kendi para birimini dijitalleştirerek nakit para kullanımının yavaş yavaş ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bu konuda bir hayli öncü olan Çin, 3 yıldır Dijital Yuan çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bu konuda birçok devlete öncülük eden Çin, Dijital Yuan airdrop etkinliği bile yapmıştı. Şimdi ise Pekin ve Şangay‘da yaşayan vatandaşlara belirlenen 6 bankadan Dijital Yuan cüzdanı başvurusu yapma olanağı sağlanmıştı. Bu da Dijital Yuan‘ın giderek yaygınlaşması konusunda ciddi bir gelişme olarak açıklandı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir