Çin Bitcoin madenciliğini geçici olarak durduruyor

Çin Bitcoin madenciliğini geçici olarak durduruyor

ABONE OL 

Kripto para piyasasına en son darbeyi vuran Çin, Bitcoin madenciliğinin en aktif olduğu ülkelerden birisi olarak biliniyordu. Çin son olarak Bitcoin üretiminde yoğun enerji kullanılmasını sebep göstererek Bitcoin madenciliğini durdurması emrini verdi.

Çin Bitcoin Madenciliğine Fırsat Tanımıyor

Çin’in Sichuan bölgesindeki Bitcoin madencileri bu gelen haberle sarsıldı. Çin hükümeti aldığı karar doğrultusunda bu bölgedeki Bitcoin madenciliği faaliyetlerini geçici olarak durdurdu. Çin hükümeti kripto para madencilerine enerji sağlayan şirketlerle iletişime geçerek enerji kesintisi yapılmasını istedi. Bu da doğrudan değil de dolaylı bir şekilde yaptırım olarak kabul ediliyor.

Enerji şirketi de Sichuan bölgesinde toplamda 26 kripto para madenciliği işletmesinin olduğunu tespit etti. Ayrıca bir karar yayınlandı ve bu karara göre Sichuan bölgesinde belirtilmeyen bir süre boyunca ertelendi.

Çin Bitcoin madenciliğini geçici olarak durduruyor

Xinhua, Bitcoin Açıklaması Yaptı

Çin Halk Cumhuriyeti resmi medya kuruşu olan Xinhua tarafından yapılan açıklamalarda Bitcoin ve kripto para alıp satmanın risklerinden bahsedildi. Bu risklerden bahsedilmesinin ardından Çinli vatandaşların bu riski alma konusunda özgürlükleri de belirtildi.

Çin’in yıllardan beri Bitcoin’e olan olumsuz tavrı sürüyor. Sık sık gelen olumsuz açıklamalarla Bitcoin fiyatı da olumsuz etkileniyor. Yine Xinhua tarafından yapılan açıklamalarda kripto para alıp satmanın büyük ölçüde riskli olduğunu belirtiyor. Ancak resmi olarak bu konuda yasak bulunmadığı için de Çinli yatırımcıların bu riski göz önüne alarak bu faaliyetlerini sürdürmekte özgür oldukları ifade edildi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir