Brezilya Apple’a 2 milyon dolar ceza verdi

 Brezilya Apple’a 2 milyon dolar ceza verdi

Apple aldığı karar ile ekim ayından itibaren iPhone kutularından şarj adaptörü ve kulaklıkları çıkarmıştı. Bu sebepten dolayı büyük tepki çeken teknoloji devine Brezilya’dan para cezası geldi.

Brezilya Apple’a Ceza Kesti!

Apple, teknoloji dünyası tarafından gelen eleştirilere rağmen kararını sürdürerek iPhone kutularından şarj adaptörü ve kulaklıkları çıkarmıştı. Xiaomi ve Samsung bu hamleyi tiye almıştı fakat aynı yolunu kendileri de izlemişti. Şarj adaptörü ve kulaklıkların çıkarılmasıyla birlikte akıllı telefon fiyatlarının da düşmemesi ülkelerin tepki göstermesine sebep oldu.

Son olarak Brezilya’da Tüketici Koruma Kurumu, şarj adaptörü ve kulaklığın kutu içerisinde yer almaması ve kutu içeriğinin eksik olması halde telefonu hala aynı fiyattan satılması sebebiyle Apple’a 2 milyon dolarlık para cezası verdi.

Brezilya Apple’a 2 milyon dolar ceza verdi – Kutu içeriği

iPhone 12 Kutusundan Çıkmayan Şarj Adaptörü ve Kulaklık Mazide Kaldı!

iPhone 12 serisi ile birlikte Apple artık kullanıcılarına yalnızca şarj kablosunu vermeye başladı. Buna sebep olarak çevreyi korumak adına plastik kullanımını azaltmak olduğunu belirten Apple, yalnızca iPhone 12 serisinde değil, iPhone XR, SE ve 11 serilerinin kutularından şarj adaptörü ve kulaklıkların çıkarılacağını duyurdu.

Ancak işin ilginç yanı Apple’ın yeni adaptörüde duyurması oldu. Şarj adaptörü daha az plastik kullanımı için iPhone kutularından çıkaran Apple, 20W gücünde yeni bir şarj adaptörünü satışa sundu.

Satın aldığı iPhone modelinin kutusundan şarj adaptörü çıkmayacak olan kullanıcılar 5W gücündeki adaptör için 179 TL, 20W gücündeki adaptör için 459 TL ödeme yapması gerekecek. Ayrıca Earpods kulaklıklar da kutudan çıkmayacağı için fiyatında indirime giden Apple, 249 TL olan fiyatı 199 TL‘ye çekti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir