Bluetooth kaynaklı güvenlik açığı milyarlarca cihazı etkiledi

 Bluetooth kaynaklı güvenlik açığı milyarlarca cihazı etkiledi

ABD’de Purdue Üniversitesi araştırma ekibi, Bluetooth kaynaklı bir güvenlik açığı ile milyarlarca cihazın etkilendiği bir saldırı keşfetti.

Akıllı telefonlarımızın önemli parçalarından biri olan ve artık saat, bileklik gibi birçok cihaza entegre edilen Bluetooth, şimdiye kadar genellikle işimizi kolaylaştırırken şimdi bir hatayla karşımıza çıktı.

Bluetooth Kaynaklı Güvenlik Açığı Milyarlarca Cihazı Etkiledi

BLESA (Bluetooth Low Energy Spoofing Attack) adı verilen yeni bir güvenlik açığı, Bluetooth aktarması sırasında cihazlar arası bağlantıyı en uzun sürede kurmak ve batarya gücünü korumak (BLE) protokolüyle yürütülen tüm cihazları etkiliyor.

Üniversiteye bağlı 7 araştırmacı, çalışmalarında yeniden bağlanma üzerine çalışıyorlardı. Bu süreçte BLE cihazların eşleştirme işlemi içerisinde doğrulamasından sonra gerçekleşiyordu. Bu süreç yaşanırken araştırmacılar yeni güvenlik açığını keşfetti.

Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamalara göre BLE’de bulunan bu açık şu ana kadar gerçek anlamda bilgisayar korsanları tarafından kullanılmadı. Araştırmacılar, BlueZ (Linux tabanlı IoT cihazları), Fluoride (Android) ve iOS BLE yığınlarının olası BLESA saldırısına karşı savunmasız olduğunu keşfetti. Öte yandan Windows cihazlar bu saldırıya karşı dayanıklı olarak biliniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yazılım kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir