Başarı Hikayeleri 28: Pierre Cardin

Başarı Hikayeleri 28: Pierre Cardin

Başarı Hikayeleri 28: Pierre Cardin

ABONE OL 

Başarı hikayeleri serimizin bugünkü yazısında sizlere hayata gözlerini bugün yuman İtalyan asıllı Fransız modacı Pierre Cardin‘in öyküsünü anlatacağız.

Pierre Cardin

Cardin, 2 Temmuz 1922‘de İtalya‘nın San Biagio di Callalta şehrinde doğdu ve ailesiyle birlikte 2 yaşında Fransa‘ya taşındı. İlköğretim hayatını 14 yaşında bitirmesinin ardından modaya ilgi duyduğunu fark etti ve kısa bir süre Paris’te mimarlık okudu ve ardından bir terzide çıraklık yapmaya başladı.

Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra modadan önce son kez İkinci Dünya Savaşı döneminde gönüllü olarak Kızılhaç’ta muhasebecilik yaptı.

Moda

23 yaşına geldiğinde tekrar Paris’e dönerek dönemin ünlü modacıları Jeanne Paquin, Christian Bernard ve Elsa Schiaparelli ile kısa bir süre çalıştı ve 1947-1950 yılları arasında Christian Dior’un yanında kendini moda konusunda iyice geliştirdi.

Pierre Cardin - The Fashiongton Post

1950 yılında başlayan haute couture akımını bir mağaza açarak geliştirdi, mağazasının ismi Maison De Couture olarak kayıtlara geçmişti. 1953 yılında kadınlar için tasarladığı ”ready-to-wear‘ koleksiyonunu moda dünyasına sunmuş ve hazır giyimin öncüsü olmuştu. Koleksiyondaki ‘balon etek‘ modelleri büyük başarı sağlamıştı.

1953 yılında kadınlar için Eve (Havva) ve 1957 yılında erkekler için Adam (Adem) isimli mağazalarını açtı.

1959 yılında Japonya’ya seyahat etmeye gitti seyahatin ardından ilk hazır giyim koleksiyonunu piyasaya sürdü. Uzaya ve galaksiye ilgisi olan Cardin, 1960 yılında ‘Space Age‘ koleksiyonuyla dünyanın en ünlü modacısı olarak tanınma yolunda en önemli adımı atmış oldu. 1963‘te ise vücudu saran özelliğiyle ‘tayt‘ giysileri yaygınlaştırdı.

1971 yılında Paris’te Espace Cardin mağazasını açtı ve Beatles grubu, oyuncular, sanatçılar ve heykeltıraşlar gibi ünlü isimlere özgün tasarımlar sunarak çizgisini ortaya çıkardı.

1980 yılında New York‘a açılarak Metropolitan Saat Müzesi‘nde Retropestive sergisini açarak 30 yıllık moda geçmişinde altına imza attığı çalışmalarını sergiledi. Dünyayı gezmeye hevesli olan Pierre Cardin, Çin, Macaristan, İngiltere, Sovyetler Birliği gibi birçok bölgede bulundu ve çalışmalarını tüm dünyaya yayma çalışmalarında bulundu.

Cardin Pierre - Design Addict

Vietnam Savaşı ve Çernobil Nükleer Patlaması döneminde verdiği sosyal mesajlarla büyük takdir toplayan Cardin, ününü gittikçe arttırdı ve 1985 yılında Fransız Moda Endüstrisi tarafından Moda Oscar ödülüne layık görüldü.

Cardin, kendine has tarzını tüm dünyaya gösterdi ve dünyanın en iyi beş Fransız modacısından biri olarak kabul ettirdi.

Giyim sınırları içerisinde kalmayan Pierre Cardin, mücevher, parfüm, restoran zinciri ve kırtasiye gibi alanlara girerek bu alanların modasını yaratmak ve geliştirmek üzerine çalışmalarda bulundu. Mottosu var olanı geliştirmek yerine kendi tarzını yaratmak olduğu için elini attığı her işte başarı sağladı ve dünya moda tarihine adını silinmeyecek bir şekilde yazdırdı.

Başarı hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir