Başarı Hikayeleri 29: Gwynne Shotwell (SpaceX)

Başarı Hikayeleri 29: Gwynne Shotwell (SpaceX)

Başarı Hikayeleri 29: Gwynne Shotwell (SpaceX)

ABONE OL 

Başarı hikayeleri serimizin yeni yazısında sizlere şimdilerde dünyanın en zengin insanı olarak gösterilen Elon Musk‘ın uzay çalışmalarındaki başarılarının arkasında olan ve hayallerini gerçekleştirme yolunda büyük katkı sağlayan, SpaceX şirketinin başkanı ve CEO‘su Gwynne Shotwell‘den bahsedeceğiz.

Gwynne Shotwell

Başarı Hikayeleri 29: Gwynne Shotwell (SpaceX)

23 Kasım 1963 yılında ABD‘nin Illinois eyaletinde Evanston adında küçük bir kasabada doğan Shotwell, ortaokula kadar Libertyville‘de okudu, henüz hayal kurmamış ve karar vermemiş olması nedeniyle annesinin yönlendirmelerinin peşinden giderek bilim ve mühendislik alanına yöneldi.

Otomotiv sektöründe kariyerine başladığı Chrysler Corporation‘da yöneticilik programına katıldı ancak daha çok uygulamalı mühendislik alanında çalışmak istediği için sektör değiştirdi.

1988 yılında otomotiv sektöründen ayrılarak El Segundo araştırma merkezinde Aerospace Corporation şirketinde işe başladı. 10 yıl boyunca uzay aracı tasarımı, uzay mekiği entegrasyonu, kızılötesi imza modellemesi gibi çeşitli alanlarda çalıştı. Burada yakaladığı başarıların ardından 10 yıl sonra yine El Segundo’da düşük maliyetli roket üretimi yapan Microcosm Incorporation şirketinde uzay sistemi departmanında müdür olarak çalışmaya başladı.

SpaceX ve Elon Musk

SpaceX ve Elon Musk

Burada yönetim kurulunda görev alıp iş geliştirmeden sorumlu olduğu süreç içerisinde yine başarılı bir dönem geçirip Elon Musk‘ın dikkatini çekti. Afrikalı girişimcinin çağrısıyla SpaceX şirketine iş geliştirme departmanı başkan yardımcısı olarak katıldı ve tasarladığı Falcon araç serisiyle şirkete 5 milyar dolarlık gelir akışı sağladı.

SpaceX’in yedinci çalışanı olan Shotwell, Musk tarafından bizzat aranıp yine bizzat görüşerek işe alındı. Kendi düşüncesi yine Microcosm Incorporation gibi kısa süreli bir çalışma süreci olsa da SpaceX, onun başarı hikayesinin temeli oldu.

2011 yılında Uzaydaki Bireysel Başarı alanında Dünya Teknoloji Ödülü‘ne, sonraki yıl Uluslararası Onur Listesi‘nde Teknoloji’deki Kadın ödülüne layık görüldü ve 2014 yılında Forbes dergisinin Dünyanın En Güçlü 100 Kadını listesinde kendine yer buldu.

Shotwell, Musk’la çalışma konusunda ise şu cümleleri kullandı:

“Onunla çalıştığım 15 yıldan fazla süre boyunca, onunla iddialaşmamak gerektiğini ve bir işin yapılıp yapılmayacağını sorgulamamayı öğrendim.”

SpaceX şirketiyle mucizeler yaratmaya devam eden ikili, büyük işler başarmaya devam edecek gibi görünüyor. Shotwell ise SpaceX’te başkan olarak çalışıyor ve günlük işlemler de dahil tüm stratejik ilişkileri yönetiyor.

Başarı hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

For the E.Ş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir