Başarı Hikayeleri 25: Lee Kun-Hee (Samsung)

Başarı Hikayeleri 25: Lee Kun-Hee (Samsung)

Başarı Hikayeleri 25: Lee Kun-Hee (Samsung)

ABONE OL 

Başarı Hikayeleri serimizin 25. yazısında bugün aramızdan ayrılan Samsung‘un efsanesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-Hee anlatılacak.

Bu fotoğrafta anne ve babasıyla görülen Lee, Sanmsung Grubu'nun kurucusu Lee Byung-chul'un üçüncü oğluydu.
Lee Kun-Hee

Lee Kun-Hee ve Samsung

Lee, 1942 yılında Japonya’nın bir Kore mahallesinde dünyaya geldi ve 26 yaşında geldiğinde babasının 1938 yılında temelini attığı Samsung şirketinde çalışmaya başladı. Samsung o dönemler hatta sonraki uzun yıllar boyunca düşük kaliteli, ucuz ürünler imal eden bir şirketti.

1987 yılında şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve kurucusu olan babası ölünce Lee, şirketin başına geçti ve radikal kararlar aldı. Kararlardan biri ise oldukça konuşuldu çünkü şirket, elindeki tüm cep telefonu stoğunu (yaklaşık 150 bin adet) yaktı.

Lee, şirket faaliyetlerini uluslararası bir alana yaymak amacıyla 4 gruba ayırdı, bu gruplar Samsung Group, Shinsegae Group, CJ Group ve Hansol Group oldu, cep telefonu ve elektronikte kullanılan yarı iletkenler şirketin başlıca gelir kaynağı oldu.

90’lı yılların başlarında önce şirketin inşaat bölümü önemli işler yaptı. Ardından şirket dünyanın en büyük bellek yonga üreticisi oldu. Daha sonra da dünyanın Intel’in ardından ikinci büyük chip üreticisi oldu. 1995 yılında şirket, ilk likit kristal (LCD) ekranı üretti ve çok değil, on yıl sonra şirket dünyanın en büyük LCD ekran paneli üreticisi oldu.

Lee Kun-Hee

Şirket elektronik haricinde otomotiv, havacılık ve bilgisayar programlama işlerinde de aktif olarak faaliyetlerde bulundu. 1980-90 yılları arasında birçok uçak üreten şirket, 1999 yılında iki büyük havacılık şirketiyle (Daewoo Heavy Industries ve Hyundai Space&Aircraft Company) birleşerek Kore Havacılık ve Uzay Sanayii‘nin kurulmasında büyük rol oynadı. Samsung hala uçak motorları ve gaz türbinleri üreterek faaliyetlerini sürdürüyor. Samsung ayrıca dünyanın en büyük gemi üreticilerinden biri olarak da biliniyor.

Samsung şimdilerde dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri hatta ilk üçte demek yanlış olmaz. Şirketin bugünlere gelmesinde ise en büyük adımlardan biri Lee’nin şirketin başına geçmesi denebilir.

Başarı hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir