Başarı Hikayeleri 24: Nick Woodman

Başarı Hikayeleri 24: Nick Woodman

Başarı Hikayeleri 24: Nick Woodman

ABONE OL 

Başarı Hikayeleri serimizin 24. yazısında GoPro şirketinin kurucusu ve aksiyon kameralarının fikrinin mucidi olan Nick Woodman’in hikayesinden bahsedeceğiz.

Birkaç Başarısız İş ve Tatil

Nick Woodman okulu bıraktıktan sonra bir internet sitesi açıyor ve küçük elektronik aletler sattığı bir e ticaret sitesi yönetmeye başlıyor ama çok sürmeden kâr edemediği için bu siteyi kapatıyor. Ardından oyun içi pazarlama ve çekiliş temalı yeni bir internet sitesi kuruyor. Funbug adını verdiği site bir dizi müşteriye hitap ediyor ve yatırımlar alıyor ama sürdürülebilir bir gelir elde edemediği için 2001 yılında bu siteyi de kapatıyor.

Bu site de kapandıktan sonra biraz kafasını toparlamak amacıyla tatile çıkıyor ve uzun bir süre sörf yapıyor. Sörf yaparken yaşadığı macerayı arkadaşlarına da izletmek istediği için bileğe ya da bacağa takılan bir kamera arayışına giriyor ama bir türlü istediğini bulamıyor.

The Life And Awesomeness Of A GoPro Founder Nick Woodman - Business Insider

2002’de ülkesine döndüğünde bu konuyla ilgili araştırmalar yapmaya başlıyor ve bir prototip üzerinde çalışmaya başlıyor.

GoPro's Nick Woodman confirms he's 'open' to selling | Engadget

GoPro Şirketi

2002’de GoPro adını verdiği şirketinde kameraları sabitlemek için bağlantı kemerleri, giyilebilir aksesuar ve sabitleme aparatları üreterek bunları satmaya başladı, bu satışlar devam ederken de prototipi düzenlenen kamera çalışmaları devam ediyordu.

3 senelik bir çalışma sonucunda 2005’de Woodman ilk GoPro versiyonu 35mm kamera sistemini piyasaya sürdü. Suda 5 metre derinliğe kadar kullanılan model bir yükselişin başlangıcı oldu ve GoPro Hero serisi bu şekilde piyasanın hakimi olduğu yola girmiş oldu.

GoPro’nun anlık piyasa değer 720 milyon dolar seviyesinde ve yıllık 1 buçuk ila 2 milyar dolar arası gelir elde ediyor. Nick Woodman ise şu an 1,75 milyar dolar servetin sahibi.

Başarı hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir