Başarı Hikayeleri 23: Oprah Winfrey

Başarı Hikayeleri 23: Oprah Winfrey

Başarı Hikayeleri 23: Oprah Winfrey

ABONE OL 

Bir süredir aksattığımız Başarı Hikayeleri serimize 23. yazımızla ABD’li televizyon sunucusu Oprah Winfrey ile devam ediyoruz. İstenmeyen zorlu bir çocukluktan, şimdinin hayatta kalan tek siyahi milyoner ünvanına ulaşan bir hikayeyle bugün karşınızdayız. İşte Oprah Winfrey;

Çocukluğu ve Büyüme Dönemi

1954 yılında evlenmemiş bir çiftin çocuğu olarak dünyaya geldi. Öyle şanssız bir çocukluktu ki şanssızlığı daha ismi koyulurken başlamıştı. 1991 yılında çıktığı bir söyleşide adının ilk halinin İncil’de geçen Orpah olduğunu ancak kimse doğru telaffuz edemediği ve hep yanlış yazıldığı için mecburen hayatına Oprah olarak devam etti.

Annesi hizmetçiydi, babası da madenciydi ve Winfrey, yaşamının llk 6 ayını büyükannesiyle birlikte yoksulluk içinde geçirdi. Babasının annesi tarafından 3 yaşında okumayı öğrenen ve çok küçük yaşta kiliseyle tanışan Winfrey, ev işleri yapmadığı ve yaramaz olduğu gerekçesiyle büyükannesi tarafından çok fazla dayak yediğini anlatıyor.

Yoksul Kadınların Umudu Oprah Winfrey'in Azim Dolu Hikayesi - CEOtudent

Daha sonra 6 yaşına geldiğinde çok da ilgili sayılmayan annesi tarafından alınıyor ve Milwaukee kentinin yoksul bir mahallesine yerleşiyor. İkinci ve sekizinci sınıfları direkt olarak atlayan Winfrey, yaşadığı kentte beyaz öğrencilerin olduğu prestijli bir liseden burs kazanıyor ve lise hayatına böyle başlıyor. Okulda gördüğü baskıdan mıdır bilinmez ancak başarılı olmasına rağmen isyancı bir tutum benimsiyor ve evden de defalarca kaçıyor.

Tacize Uğraması, Hamile Kalması ve Tekrar Yaşama Dönmesi

Çocukluğunda ve gençlik döneminde birçok kez tecavüze uğradığı ve 14 yaşında hamile kaldığı belirtiliyor. Hamile kalmasının ardından annesi tarafından evden kovulan ve sokakta kalan Winfrey, destek gruplarından yardım almak istedi, devlet kurumlarına başvurdu ancak hiçbir şekilde destek alamadı. Daha sonra tüm umudunu kesmek üzereyken babası aklına geldi ve hemen babasına ulaşarak yanına yerleşti.

Babasının verdiği desteklerle huzurlu bir hamilelik dönemi geçiren Winfrey’in sağlık sorunları nedeniyle bebeğini doğum sırasında kaybettiği biliniyor.

Sert duruşuna karşı teşvik edici bir yapısı olan babası eğitimini fazlasıyla önemsiyordu ve bu destekle Winfrey başarılı bir öğrenci oldu. Lisenin konuşma takımına katılan Winfrey, ülke çapında dramatik yorumda ikincilik başarısını elde etti. Bu başarısının ardından siyahi bir okul olarak bilinen Tennessee Eyalet Üniversitesi’nden tam burs aldı ve İletişim bölümünü okudu. Winfrey 18 yaşındayken Bayan Siyahi Tennessee Güzellik Gösterisi yarışmasında birincilik elde etti.

Yoksul Kadınların Umudu Oprah Winfrey'in Azim Dolu Hikayesi - CEOtudent

Büyükannesi Winfrey’i tanımlarken “Konuşmayı öğrendiğinden beri sahneden inmiyor” şeklinde anlatıyordu. Medya kariyeri ise henüz 17 yaşındayken Tennessee Eyalet Üniversitesi’nde okurken yerel bir radyoda çalışmasıyla başlamıştı.

Yerel medyada çalışmaya başladığında hem en genç haber sunucusu hem de eyaletteki WTVD-TV’nin ilk siyahi kadın haber sunucusu olmuştu. 1976’da altı haberlerini sunmak üzere Baltimore kentinin WJZ-TV’sine co-anchor olarak yerleşti. Richard Sher’in WJZ-TV’deki 1978’de yayına başlayan People Are Talking şovuna co-host olarak işe alındı. Ayrıca Dialing for Dollars’a sunuculuk etti.

1983 yılında Chicago/Illinois’de çok fazla izlenmeyen yarım saatlik bir sabah talk şovunda sunuculuk teklifi aldı. Chicago’ya yerleşen Winfrey’in sunmaya başladığı şov, birkaç ay içinde en alt sıradan Chicago’nun en yüksek izlenirlik oranına ulaştı ve Donahue’yi geride bıraktı. Bu başarının ardından şovun ismi değişti ve The Oprah Winfrey Show oldu.

The Opray Winfrey Show

Yeni adıyla 1986 yılında ülke çapında tam saat yayınına başladı, kısa bir zamanda ulusal izleyici sayısını da ikiye katladı ve şov, gündüz yayınlanan şovlar arasında ABD’nin bir numaralı şovu oldu. Bu dönemde Donahue ile çok fazla kapıştı ancak her zaman önde olmayı başardı.

Beyaz erkeklerin egemen olduğu bir alanda, cüsseli ve siyahi bir kadının “ben buradayım” demesi, açık sözlülüğü, şaka becerisi ve samimi empatisiyle kısa sürede neredeyse herkesin beğenisini kazanan Winfrey, bir o kadar da duygusal yapısıyla ve acıklı hikayeler dinlerken dolmaya müsait gözleriyle tüm ülkenin sempatisini kazanmıştı.

1986’da başlayan ve 2011 yılına kadar 25 yıllık bir yayın hayatı olan The Opray Winfrey Show, her hafta 42 milyon kişi tarafından izleniyordu ve gösterildiği 145 ülkede yaklaşık 20-25 yıl boyunca en çok izlenen sohbet programlarından biri olmaya devam etti.

Winfrey, son listelere göre yaklaşık 3,5 milyar dolarlık servetin sahibi ve hem para kazanmaya hem de yardımlar yapmaya devam ediyor.

1986’da başlayan ve 2011 yılına kadar 25 yıllık bir yayın hayatı olan The Opray Winfrey Show, her hafta 42 milyon kişi tarafından izleniyordu ve gösterildiği 145 ülkede yaklaşık 20-25 yıl boyunca en çok izlenen sohbet programlarından biri olmaya devam etti.

Sıkı bir insan hakları savunucusu olması, sürprizler ve hediyelerle insanları mutlu etmeyi seven yapısı, çayı fazlasıyla sevdiği için Starbucks’ta bir çaya adının verilmesi onu anlatmaya yetmeyecek cümleler ancak böylesine başarılı ve umut dolu, teşvik edici bir hikayeyi bizlere bıraktığı için kendisine teşekkür ediyoruz.

Yazımızı Winfrey’in kadınlara ve girişimcilere tavsiyeleriyle bitiriyoruz, iyi okumalar.

  • Her zaman kendiniz olun.
  • Risk alın.
  • Esnek olmayı bilin.
  • Elinizden gelenin en iyisini yapın.
  • Hatalarınızdan ders alın.
  • Rakiplerinizi dert etmeyin.
  • İnsanlara yardım edin.
  • Paranın değil, tutkunuzun peşinden koşun.
  • İyi dostluklar kurun.
  • Şükredin.

“Yapamam dediğiniz bir şeyi yapmaya çalışın. Başarısız olursunuz muhtemelen. Sonra tekrar deneyin. İkinci denemede daha iyi iş çıkardığınızı göreceksiniz. Başarıya giden yol, başarısızlıklarla örülüdür. Cesaretinizin kırılmasına asla izin vermeyin.”

Opray Winfrey
Başarı hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir