Başarı Hikayeleri 22: İlber Ortaylı

Başarı Hikayeleri 22: İlber Ortaylı

Başarı Hikayeleri 22: İlber Ortaylı

ABONE OL 

Başarı hikayeleri serimizin 22. yazısında sizlere okurken bu kadar süreye nasıl bu kadar bilgi sığmış diyeceğiniz, ülkemizin başarılı tarihçisi İlber Ortaylı’nın yaşamından bahsedeceğiz.

Doğumu ve Eğitim Hayatı

İlber Ortaylı 1947 yılında Avusturya’da bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir ailenin çocuğu olarak doğdu ve iki yaşındayken ailesi Türkiye’ye göç etti. İlk ve orta okul öğrenimini önce İstanbul Avusturya Lisesi’nde daha sonra Ankara Atatürk Lisesi’nde okuyarak bitirdi.

1970 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi tarih bölümünden mezun oldu. Daha sonra Viyana Üniversitesi’nde Slav ve Doğu Avrupa Dilleri eğitimi aldı. Yüksek lisans çalışmasını Chicago Üniversitesi’nde Halil İnalcık’la beraber yaptı.

İlber Ortaylı'nın 35 yıllık gençlik fotoğrafı

Unvanları

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde “Tanzimat Sonrası Mahalli İdareler” başlıklı tezi ile 1974 yılında doktor, “Osmanlı İmparatorluğu’nda Alman Nüfuzu” çalışmasıyla 1979 yılında doçent ünvanını aldı.

1982 yılında üniversitelere uygulanan siyasi yaptırımlara tepki göstererek görevinden istifa etti. Ardından Viyana, Berlin, Paris, Princeton, Roma, Münih, Moskova, Strazburg, Yanya, Sofya, Kiel, Cambridge, Oxford ve Tunus’ta ders, seminer ve konferanslar vererek dünya çapında ünlenmeye başladı.

1989 yılında Türkiye’ye dönerek profesör oldu ve 1989-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İdare Tarihi Anabilim Dalı başkanlığı yaptı.

Medyanın51Tonu on Twitter: "İlber Ortaylı: “Şimdi ben 'Gezin ...

2002 yılında Galatasaray Üniversitesi, 2004 yılında da Bilkent Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak bulundu. Halihazırda Galatasaray Üniversitesi senato üyesi olarak kariyerine devam ediyor.

2004 yılında Tarih Vakfı ve Afet İnan ailesinin işbirliğiyle iki yılda bir verilen Afet İnan Tarih Araştırrmaları Ödülü’nün jürisi oldu.

Ödülleri
  • Aydın Doğan Ödülü (2001)
  • Avrupa ile Akdeniz arasında Lazio (2006)
  • Puşkin Madalyası (2007)
  • Cumhurbaşkanlığı Büyük Ödülü (2017)

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Başarı Hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir