Başarı Hikayeleri 21: Robert Downey Jr.

Başarı Hikayeleri 21: Robert Downey Jr.

Başarı Hikayeleri 21: Robert Downey Jr.

ABONE OL 

Sherlock Holmes, Avengers ve Iron Man filmlerinden tanıdığımız Robert Downey Jr. 4 Nisan 1965 tarihinde geldiği hayatta çok büyük sıkıntılar yaşayıp yeri geldiğinde kimsesiz ve parasız kalmasına rağmen nasıl bu kadar ünlü ve başarılı oldu? Gelin hep beraber onun başarı hikayesine bakalım.

Robert Downey Jr. uyuşturucuyla 6 yaşında tanıştı

Ünlü aktör, daha 6 yaşındayken babasıyla beraber uyuşturucu kullanıyordu ve henüz 9 yaşında bir bağımlı olmuştu. O günleri anlatırken “Babamla birlikte uyuşturucu kullanırken bunun onun bana olan sevgisin anlatmak için bildiği tek yok olduğunu düşünüyordum.” diyor. Babası yönetmen ve oyuncu olduğu için küçük yaşlarda ufak roller alıyordu ve tanınan biriydi.

19 yaşında Sarah Jessica Parker ile bir birlikteliğe başladı ve 7 yıl geçtikten sonra yine uyuşturucu yüzünden birliktelik sona erdi.

1991 yılında uyuşturucu bağımlılığı kötüye gitmeye devam ederken ilişkisi de bittikten sonra hayatı tamamen kontrolden çıktı ve defalarca tutuklanıp rehabilitasyon gördü. 10 yıl boyunca defalarca mahkemeye çıktı, tedavi gördü, hapse girdi çıktı birçok olay yaşadı.

2001 yılında hapisten çıktığında ne yanında ailesi ne de parası kalmıştı. Downey, hapiste çok kötü şeyler yaşadığı hatta kendi kanında boğulmak üzere olduğu dönemler bile yaşadığını anlatıyor.

Sonunda hayata atılmak zorunda kalan Downey, bir pizzacıda saati 8 cent ücretle işe başladı. 2 sene bu şekilde devam ettikten sonra 2003 yılında yapımcı Susan Levin ile tanıştı ve belki de bu hayatının dönüm noktası oldu.

Levin’e aşık olan Downey evlenme teklifinde bulundu ancak Levin’in tek bir şartı vardı, Downey’in uyuşturucuyu tamamen bırakması. 2 yıl yoğun bir çabanın ardından Downey, uyuşturucudan tamamen temizlendi ve Levin’le evlendiler. 2005 yılında başlayan evlilikten sonra Downey için hiçbir şey eskisi gibi olmadı ve geçmiş tamamen geçmiş oldu.

Bu evlilik Downey’i sinemaya da geri döndürdü ve modern dönemin en tanınan insanlarından biri olmayı başardı. İlk aşamada çok iyi teklifler almasa da geçmişten tanıdığı Mel Gibson’ın Robert Downey Jr.’a kefil olmasıyla bu durum değişiyor ve Downey, The Singing Detective’de başrolü kapıyor.

Ekranlarda daha sık yer almaya başlayan Jr. için Levin ve sinema yegane yaşam kaynağı oluveriyor.

Daha sonra sırasıyla Gothika, A Scanner Darkly, Zodiac ve Kiss; Kiss, Bang, Bang filmlerinde başrol ya da önemli roller alıyor ve tüm işlerin üstünden başarıyla geliyor.

Daha sonra Marvel yapımcıları Iron Man için Robert Downey Jr.’ın kapısını çaldı ve role hazırlanmak için yalnızca 3 hafta süresi vardı. Bu süreçte de eşinin sürekli yardımcı olduğunu belirterek “Beni gecenin bir yarısı kaldırıp ezber yapmama yardımcı oluyordu. Sanki karşımda rol arkadaşım varmış gibi, diyalogları birlikte çalışıyorduk.” sözlerini kullandı.

Bu rolle beraber Downey artık dünyanın en önemli aktörlerinden biri oldu ve ünü hala artarak devam ediyor.

Downey her zaman hem eşi Susan Downey hem de Mel Gibson’ın katkılarını sürekli olarak dile getiriyor ve eşinin, onun hayatını değiştirdiğini her söyleşisinde söylüyor.

Başarı hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir