Başarı Hikayeleri 16 – Aykut Karaalioğlu

Aykut Karaalioğlu

Başarı Hikayeleri 16 – Aykut Karaalioğlu

ABONE OL 

Bilkent Üniversitesi’nden Silikon Vadisine uzanan bir başarı hikayesinin kahramanı olan Aykut Karaalioğlu kimdir?

Aykut Karaalioğlu

Karaalioğlu 1987 Ankara doğumludur ve eğitim hayatının tamamını Ankara’da tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduğu gibi “Ankara’dan sonra olmam gereken yer San Francisco.” diyerek Amerika’ya ve hayallerini gerçekleştirmeye San Francisco’ya yerleşmiştir.

Daha sonra 2 sene hiçbir şey yapmadan sadece bekleyip gözlemleyerek düşünmüştür, kendi değimiyle sürünmüştür.

Gelişen akıllı telefon kullanımını ve mobil uygulamaların kullanımının arttığını görerek onlara bir servis sağlama düşüncesine girmiştir.

Daha sonra eBay şirketi iş görüşmesine çağırmıştır ve burada onlara kendi planı olduğunu ve Mobil Action isminde bir şirketi olduğunu söylemiştir. Ancak ortada ne bir şirket vardır ne de net bir plan. “Eğer bu isimde başka bir şirket olsaydı her şey başlamadan bitebilirdi” sözlerini de söylemeyi esirgemiyor.

Uygulama mağazası optimizasyonu yapan Mobile Action'a 2 milyon ...

Mobil Action

eBay şirketi anlatılan projeyi beğenerek Karaalioğlu’ndan bir teklif istediler. Ortada şirket bile yokken Karaalioğlu eBay’e 6 aydan az çalışamayacaklarını ve aylık 15 bin dolardan 90 bin dolar istediklerini söyledi ve bu miktarı eBay hemen kabul etti.

Mobil Action bir danışmanlık şirketi olarak o zaman kuruldu. Nasıl uygulamalar kullanılacağı ne tip reklamlar yapılacağı gibi konularda danışmanlık yapılıyor. İlk başlarda Karaalioğlu tek başına günde 16 saat çalışarak 40 uygulamayı analiz edip danışmanlık sağlıyordu ancak müşterileri bir ekip vasıtasıyla yapıldığını düşünüyordu.

eBay’in hizmetten memnun kalması ve referans olarak Mobil Action’u önermesi üzerine 15 müşteriye hizmet sağlamaya başladı. 6 ay içerisinde 0’dan 500 bin dolara kadar kazanç sağlamaya başladı.

Şirketi 1 milyon dolar yaptıktan sonra Türkiye’ye dönmeyi planlıyordu ancak ilk müşterilerinden birinin Mobil Action’a yatırım yapmak istemesi üzerine fikri değişti. Birkaç farklı yatırımcıdan 1 milyon dolar değerinde bir yatırım aldı.

Artık bir ekip kurması gerektiğini düşünerek eski okulundan mühendislik mezunu arkadaşlarına ulaşmaya çalıştı ancak işi anlattığında kimsenin anlamadığını, böyle bir işin dünyada ilk onun tarafından yapıldığını öğrendi.

İlk senesini 1 milyon dolar yatırım artı 1,5 milyon dolarlık kazançla kapattı. Karaalioğlu 1 buçuk senenin ardından 150 müşteri ve piyasa değeri 20 milyon dolarlık bir şirketin sahibi oldu.

Karaalioğlu 4 senenin sonunda şirketin tamamını satın almak için teklifler yapıldığını ve bu tekliflerin 100 milyonun üzerinde olduğunu ancak hala bazı hedefleri olduğu için satmayı düşünmediğini söylüyor.

Başarı hikayeleri serimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir