Atiye dizisine dava açıldı

 Atiye dizisine dava açıldı

Netflix platformunun popüler Türk dizisi Atiye için Netflix’e dava açıldı. Bir kitap uyarlaması olan dizide farklı bir kitap serisinin karakterlerinin kullanılması sebebiyle açılan dava sonucunda dizinin üçüncü sezonunun iptal olma ihtimali söz konusu olabilir.

Şengül Boybaş’ın Dünyanın Uyanışı” isimli eserinden uyarlanan ve OG Prodüksiyon’un yapımcılığını yaptığı Netflix dizisi için intihal davası açıldı. Davanın nedeni ise Buket Uzuner’in Tabiat Dörtlemesi olarak bilinen Su, Toprak, Hava ve Ateş romanlarının hepsinde ana karakter olan Defne Kaman ve anneannesi Umay Nine karakterlerinin dizide izinsiz ve sözleşmesiz kullanılması olarak aktarıldı.

Atiye Dizisine Dava Açıldı

“Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. Atiye dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in Defne Kaman’ın Maceraları: Toprak romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu Atiye dizisi, yazarın Su, Hava ve aynı serinin yazmakta olduğu Ateş adlı eserlerine karşı bir fikrî ihlalidir.”

Daha önce dizinin uyarlandığı eserin yazarı Şengül Boybaş, dizinin jeneriğinde ve tanıtımında, fragman ve afiş gibi tanıtımlarda eserin ve kendisinin ismine yer verilmemesi nedeniyle OG Prodüksiyon şirketine dava açmıştı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir