Apple uygulamalar için Türkiye’de ‘Dijital Hizmet Vergisi’ alacak

 Apple uygulamalar için Türkiye’de ‘Dijital Hizmet Vergisi’ alacak

Teknoloji devi Apple, uygulama ve oyun mağazası olan App Store için yeni bir karar açıkladı ve fiyatlarına ‘dijital hizmet vergisi‘ getirdi.

Yalnızca Türkiye’de değil birçok ülkede yürürlükte olan yeni vergi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi ve yürürlüğe geçti. Yeni vergi kapsamında ABD’li şirketler başta olmak üzere tüm teknoloji şirketleri, internet üzerinden yapılan alışveriş, reklam ve parayla indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde edilen gelirlere karşılık hükümete yüzde 7,5 oranında DHV ödeyecek.

Dijital Hizmet Vergisi Nedir?

DHV’nin Türkiye içinde en az 20 milyon TL küreselde ise 750 milyon euro ve üzerinde gelir sağlayan şirketlere uygulanacağı açıklandı. Apple da vergiyi hemen mağazasında devreye sokarak “Türkiye: Yüzde 7,5’lik yeni dijital hizmet vergisi (Yüzde 18’lik mevcut katma değer vergisine ek olarak)” şeklinde bir açıklamayla kullanıcılarına iletti.

DHV ödemeleri kapsamında oyun ve uygulamaların fiyatının artması bekleniyor ve bu kimseyi şaşırtmayacak. Yavaş yavaş bazı uygulamalara ufak tefek fiyat arttırmaları yapıldığı gözlemleniyor zaten ancak önümüzdeki günlerde yeni fiyatlar netleşecek.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir