Apple Rusya satışlarını durdurdu

Apple Rusya satışları

Apple Rusya satışlarını durdurdu

ABONE OL 

Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş sürerken Rusya’ya dünyanın her yerinden yaptırımlar uygulanmaya devam ediyor. Son olarak Apple, Rusya’daki satışlarını durdurdu.

Apple Rusya Satışları Durduruldu

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlatmış olduğu askeri harekat bir savaş dönüştü ve her iki devlette birbirinin kuvvetlerine karşı hamleler yapmaya başladı. Dünyanın birçok ülkesi bu savaşa sebep olduğu sebebiyle Rusya’ya yaptırım uygulamaya başladı.

Apple Rusya satışlarını durdurdu

Ekonomi yaptırımlar başta olmak üzere birçok yaptırıma maruz kalan Rusya’ya karşı son yaptırımı da Apple uyguladı. Apple, Rusya’daki satışlarını durdurdu. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, böyle bir karar alması için Apple’a bir mektup göndermişti. Apple da bu mektuptaki talebe dikkate aldı ve Rusya’ya olan satışlarını durdurdu. Ayrıca Ukrayna trafik verileri de devre dışı bırakıldı. İşte Apple tarafından yapılan resmi açıklama:

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden derin endişe duyuyoruz ve şiddet nedeniyle acı çeken tüm insanların yanındayız. İnsani çabaları destekliyor, gelişmekte olan mülteci krizine yardım ediyor ve bölgedeki ekiplerimizi desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Saldırıya karşı bir dizi önlem aldık. Rusya’da tüm ürün satışlarını durdurduk. Geçen hafta, ülkedeki satış kanalımıza yapılan tüm ihracatı durdurduk. Apple Pay ve diğer hizmetler sınırlandırılmıştır. RT News ve Sputnik News artık Rusya dışında App Store’dan indirilemez. Ukrayna vatandaşları için bir güvenlik ve önlem önlemi olarak Ukrayna’daki Apple Haritalar’da hem trafik hem de canlı olayları devre dışı bıraktık. Durumu değerlendirmeye devam edeceğiz ve aldığımız önlemler konusunda ilgili hükümetlerle iletişim halindeyiz. Dünyanın dört bir yanında barış çağrısı yapan herkese katılıyoruz.

Coinbase Ukrayna’ya Ret Açıklaması Yaptı

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Coinbase, Ukrayna’dan gelen Rusya’ya olan hizmeti kısıtlayın talebini reddetti ve şu ifadeleri kullandı:

Tek taraflı ve tam bir yasak, hükümetlerinin demokratik bir komşuya karşı saldırganlığının bir sonucu olarak tarihi para istikrarsızlaşmasına katlanan sıradan Rus vatandaşlarını cezalandıracaktır.

Bu açıklama ile birlikte yasaklama talebi reddedilmiş oldu. Ukrayna tarafından ise konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Bilindiği gibi Ukrayna’da kripto para olarak bağış toplamaya başlamıştı. Toplanan bağış miktarı da 30 milyon doları aşmıştı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir