YouTube reklamlar için yeni adım atıyor!

YouTube reklamlar

YouTube reklamlar için yeni adım atıyor!

ABONE OL 

YouTube, kendi platformuna yüklenen videolara reklam ekleyerek gelir elde ediyor ve içerik üreticilerine de belirli oranda ödeme yapıyordu. Bu çalışma yöntemiyle her yıl içerik üreticilerine yaklaşık olarak 10 milyar dolarlık ödeme yapan YouTube yeni bir karar aldı.

YouTube Reklamlar için Sistem Değişikliğine Gidiyor

YouTube reklamların kapsamı genişliyor. Normalde YouTube, içerik üreticilerine belirli bir hedef veriyor (1.000 abone ve 4.000 saat izlenme) ve bu hedefe ulaşıldığı takdirde videolarda reklam yayınlamaya başlıyor. İçerik üreticilerine gelir elde etme imkanı veriyor. Alınan yeni karar ile birlikte artık içerik üreticilerinin hedefine ulaşıp ulaşmadığına bakılmaksızın tüm videolarda reklam yayınlanacak. Ancak içerik üreticileri bu hedefe ulaşmadığı takdirde gelir elde edemeyecek.

YouTube reklamlar için yeni adım atıyor!

YouTube aldığı kararı şu cümleyle ifade ediyor:

”YouTube, platformdaki tüm içerikten para kazanma hakkına sahiptir ve reklamlar, YouTube İş Ortağı Programı’nın parçası olmayan kanalların videolarında gösterilebilir.”

Bu karar, 1.000 abone ve 4.000 saat izlenmeye ulaşamamış içerik üreticileri için olumsuz etkisi büyük olacak. Çünkü hem içerik üretecekler hem de videoları üzerinden elde edilen gelirden pay alamayacaklar. Ayrıca video izleyen kişilerde şikayetçi oldukları reklamlara daha fazla maruz kalacak. Alınan bu kararla birlikte reklamsız bir YouTube deneyimi sunan ancak ücretli olan YouTube Premium‘a olan talebin artması bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.