Yerli solunum cihazı Biyovent Brezilya’ya ihraç edildi

Yerli solunum cihazı Biyovent Brezilya'ya ihraç edildi

Yerli solunum cihazı Biyovent Brezilya’ya ihraç edildi

ABONE OL 

Bir süredir geliştirilen ve Korona virüsü salgınında önemi artan, Nisan ayında seri üretime geçirilen yerli solunum cihazı Biyovent, Brezilya’ya ulaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın öncülüğü, ASELSAN ve BAYKAR A.Ş mühendislerinin teknik desteğiyle Arçelik fabrikalarında üretilen Biyovent, Korona virüsünün en yaygınlaştığı Nisan ayından bu yana sürekli olarak seri üretim içerisindeydi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yerli solunum cihazı hakkında, “Henüz hastalık sınırlarımızdan girmeden ihtiyacı görüp yerli ve milli imkânlara güvenerek başlattığımız solunum cihazı projemiz bugün seri üretimden çıktı. Emeği geçen herkese teşekkürler.” sözleriyle duyurmuştu. Yapılan duyurunun ardından, üretilen solunum cihazları koronavirüs salgını sayıları bakımında dünyada ikinci sırada yer alan Brezilya‘ya gönderildi. BİOSYS Biyomedikal bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Brezilya’ya nefes olduk. Tümüyle yerli imkânlarla geliştirilen solunum cihazımız Biyovent, COVID-19 salgınıyla mücadele için Brezilya’ya gönderildi.”  açıklaması yapıldı.

Yerli solunum cihazı Biyovent, ihracatın gözdesi konumunda

5 yıllık Ar-Ge çalışmalarının sonucu olarak BIOSYS Biyomedikal firmasının tasarladığı Biyovent, ‘Türkiye’nin İlk Üst Düzey Yoğun Bakım Tipi Mekanik Ventilatör Cihazı‘ adı altında tanıtıldı.

T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Bilkent Üniversitesi Cyberpark destekli olarak solunum yetmezliği hastalığına yerli ve milli bir çözüm üretilmesi amacıyla tasarlandı. Pandemi sonrası solunum cihazlarına olan talep çok büyük oranda yükseldi. O zaman imdada yetişen Biyovent, ülkemizin başka bir ülkeye bağlı olmadan kendi solunum cihazını kullanmasını sağladı.

Ülkemizle yetinmeyen Biyovent, dünyanın dört bir yanındaki ülkelere de umut aşılamak amacıyla ihraç ediliyor. Bu kapsamda da Brezilya Hükumeti tarafından paylaşılan görsel, dünyanın en çok vaka sayısına ulaşan 2. ülkesine de destek olduğumuzu gösteriyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Girişimcilik kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir