Yerli otomobil üretimde kullanılacak malzemeler dikkat çekti

 Yerli otomobil üretimde kullanılacak malzemeler dikkat çekti

Yerli otomobil Bursa‘nın Gemlik ilçesinde kurulacak olan fabrikasında üretilecek. Üretimde kullanılacak malzemeler dikkat çekti. Otomobil deyince akıllara gelen üretim malzemelerinden çok daha farklı malzemelerin kullanılacağı ortaya çıktı.

Yerli Otomobil Üretimde Kullanılacak Malzemeler

Yerli otomobil malzemeleri arasında NTE ismi verilen nadir toprak elementleri kullanılacak. Bu elementler aracın kamera sistemlerinin üretiminde kullanılacak. Bu elementler tam olarak şöyle: seryum, lantanyum, neodimyum, paraseodmiyum, uranyum, toryum ve ağır nadir toprak oksitler.

TOGG

Tüm bu elementlerin %99 saflıkta kullanılacağı açıklandı. Yerli otomobil kamera sistemini ise gençlerden oluşan yerli bir girişimin üstlendiği Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklandı.

Ayrıca NTE sistemlerinden bahseden Varank şu açıklamaları yaptı:

NTE’yi ayrıştırmadan önce elde edilen gelir düşüktü ama bunu ayrıştırdığınızda değeri çok daha büyük oluyor. Örneğin yüzde 99’un üzerinde saflaştırdığınızda, tonunu 200 bin dolara satabiliyorsunuz ama bunu ayrıştırmadan satarsanız 1 dolar gibi düşük bir fiyata satıyorsunuz. NTE içinde günlük hayatımızda kullanılan birçok malzeme mevcut. Biz Türkiye olarak artık uç ürün üretiyoruz. Artık tonda 200 bin dolara kadar gelir elde edeceğiz.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir