Yalan Bitcoin ETF haberi 179 milyon dolara mâl oldu!

Yalan Bitcoin ETF haberi

Yalan Bitcoin ETF haberi 179 milyon dolara mâl oldu!

ABONE OL 

Dün gündeme gelen ”iShares tarafından yapılan spot Bitcoin ETF’i onaylandı” haberi Bitcoin’in 30 bin dolara yükselmesine sebep oldu. Ardından haberin yalan olduğu ortaya çıktı ve Bitcoin 28 bin doların altına geriledi. Bu yüksek volatilite 179 milyon doların likidite edilmesine sebep oldu.

Bitcoin ETF Haberi Büyük Kayıp Yaşanmasına Sebep Oldu

Kripto para piyasasındaki içerik üreticilerinin bir kez daha dikkatli olması gereken bir gelişme daha yaşandı. Dün ortaya çıkan bir haber sebebiyle vadeli işlem yapan 40 bin 600 yatırımcının 179 milyon dolarlık varlığı likidite edildi.

Bu ciddi seviyede kayıp yaşanmasının Cointelegraph tarafından paylaşılan Bitcoin ETF onay haberiydi. ”iShares tarafından yapılan spot Bitcoin ETF’i onaylandı” haberi Bitcoin’in 30 bin dolara yükselmesine sebep oldu. Bu yükselişle birlikte ”Short” pozisyon sahibi binlerce yatırımcının işlemleri kapandı ve ciddi bir kayıp ortaya çıktı.

Ardından haberin yalan olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte bu defa da Bitcoin 28 bin doların altına geriledi. Bu da ”Long” pozisyon sahibi binlerce yatırımcının işlemlerini kapattı ve milyonlarca dolarlık bir kayıp ortaya çıktı.

Bitcoin ETF

SEC Bitcoin ETF Başvurularıyla İlgili Açıklamasını Yapmıştı

Kripto para yatırımcıları tarafından beklenen SEC – Bitcoin ETF kararları açıklandı. Herhangi bir şekilde onay veya red kararı açıklamayan SEC, kararın açıklanmasını ertelemişti. Yapılan son açıklamada 17 Ekim 2023 tarihinde kararların duyurulacağı da belirtilmişti.

Bilindiği gibi 5 farklı şirket, spot Bitcoin ETF‘i için SEC kurumuna başvuruda bulunmuştu. Kripto paralara olan olumsuz yaklaşımıyla bilinen SEC, merakla beklenen kararını açıkladı ve kararının açıklanmasını ertelemişti.

Birçok yatırımcı tarafından tepkilere sebep olan bu kararın ardından Bitcoin fiyatı da 26 bin dolar seviyesine gerilemişti. Geçtiğimiz günlerde Bitcoin fiyatı 28 bin doları aşmıştı ancak bu karar ile birlikte yeniden 26 bin dolar seviyelerine gerilemişti.

SEC sırasıyla WisdowTree, Invesco, Valkyrie, Fidelity, VanEck, Bitwise ve BlackRock şirketlerinin yapmış olduğu spot Bitcoin ETF başvuruları kararlarının açıklamasını ertelemişti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir