WhatsApp Türk kullanıcılar için açıklama yaptı!

 WhatsApp Türk kullanıcılar için açıklama yaptı!

WhatsApp geçtiğimiz hafta kullanıcılarına bir onay bildirimi göndermiş ve bu bildirimi onaylamayan kullanıcıların artık WhatsApp kullanamayacağını açıklamıştı. Bununla birlikte bir dijital göç başlamış ve alternatif çevrim içi mesajlaşma uygulamalarına yoğun talep oluşmuştu. Bu bildirim ile birlikte Rekabet Kurumu ve KVKK, WhatsApp’a soruşturma açmıştı.

WhatsApp Tartışmaların Odağında!

WhatsApp uygulamasının onay sürecinde yaşanan tüm olayların ardından tavrında değişiklik yapıp yapmayacağı merakla takip ediliyor. Eğer WhatsApp herhangi bir şekilde değişiklik yapmazsa 2 milyon TL‘lik ceza alacağı ardından hala bir değişim söz konusu olmazsa veri güvenliği gerekçesiyle tamamen engellenebileceği ifade edilmişti.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi
WhatsApp Türk kullanıcılar için açıklama yaptı

WhatsApp ise şu açıklamayı yapmıştı:

”Kısa bir süre önce Gizlilik İlkemizi güncelledik ve sizlerden çok sayıda önemli soru aldık. Şu anda yayılmakta olan bazı söylentiler nedeniyle, çok sık aldığımız bazı soruları cevaplamak istiyoruz. WhatsApp’ı, insanların gizlilikten ödün vermeden iletişim kurmalarına yardımcı olacak şekilde geliştirmek için büyük çaba sarf ediyoruz.

İlkemizde yapılan güncellemelerin, arkadaşlarınız veya ailenizle aranızdaki sohbetlerin gizliliğini hiçbir şekilde etkilemediğini açıkça belirtmek istiyoruz. Aksine, bu güncelleme, WhatsApp üzerinden işletmelere mesaj gönderme özelliğiyle ilgili değişiklikleri içeriyor ve verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağlıyor. WhatsApp üzerinden işletmelere mesaj gönderme, tamamen isteğe bağlı bir özellik.”

WhatsApp Türk Kullanıcılara Özel Durum Paylaşımı Yapıyor

Bugün ise Türkiye’deki kullanıcıları için özel durum güncellemeleri yayınlayan WhatsApp, verilerin kimseyle paylaşılmadığını ve herhangi bir şekilde konum, ses kaydının söz konusu olmadığı ifade edildi.

20 Temmuz 2020 tarihinde güncellenen WhatsApp Gizlilik İlkesi’nde şu ifadeleri kullanmıştı:

”Özel hayatınıza saygılı olmak DNA’mızda var. WhatsApp’ı kurduğumuz günden itibaren Hizmetlerimizi güçlü gizlilik ilkeleri ışığında geliştirmeyi hedefliyoruz.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir