Web 5.0 nedir?

Web 5.0 nedir

Web 5.0 nedir?

ABONE OL 

İnternet dünyası kendini geliştirmeye ve ileriye gitmeye devam ederken Twitter’ın kurucusu ve eski sahibi Jack Dorsey tarafından ortaya atılan Web 5.0 konusu büyük merak uyandırdı. Şimdi bahsedilen ve geliştirilen, ve merak edilen Web 5.0 nedir? sorusunu yanıtlayacağız.

Web 5.0 Nedir?

Sahiden Web 5.0 nedir? Özellikle Web 3.0’ın konuşulduğu ve internetin kripto paralarla gündeme gelen merkeziyetsiz bir yapıyla hizmet verdiği şu günlerde Jack Dorsey yeni bir tartışma başlattı.

Twitter’ın kurucusu olarak bilinen Jack Dorsey, yeni şirketi aracılığıyla Web 5.0 geliştirdiklerini ifade etti. Bu açıklamasında ”kimlik” detayına dikkat çeken Dorsey, internet kavramının kimlikten yoksun olduğunu belirterek şu ifadeleri kullanmıştı:

İnternet bilgi alışverişini demokratikleştirdi ancak önemli bir katman eksik. Bu kavram kimlik. Hatırlayamadığımız yüzlerce hesap ve şifreyle kişisel verilerin güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Bugün internette kimlik ve kişisel veriler üçüncü şahısların malı haline geldi. Web 5.0 ile kullanıcılar kimliklerinin sahibi olacak.

”Kimlik” Ön Plana Çıkacak

Bu ifadesinde Web 5.0’ın internet dünyasındaki kimlik kavramının yerini ve altını dolduracağını belirten Dorsey, bu sayede çok daha sağlıklı ve daha verimli bir internet deneyimini hedefliyor.

Web 3.0 henüz gelişim aşamasında olmasına rağmen büyük bir ses duyurabilmişken, Web 5.0 ve ortaya çıkış amacı olan ”kimlik” konusu milyarlarca insanı doğrudan ilgilendiriyor. Bu da Web 5.0 teknolojisinin ilerleyen yıllarda karşımıza çıkmasını daha muhtemel bir hale getiriyor.

Jack Dorsey tarafından kurulan The Block Head (TBH) isimli şirket Web 5.0 teknolojisini geliştirdiğini duyurmuştu. Yapılan duyuru bir de kamuya açık bir şekilde yayınlanan sunu dosyasıyla da desteklenmişti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir