• 3 Nisan 2020

Uzaktan eğitim Eba platformu yayınlarına başlıyor

 Uzaktan eğitim Eba platformu yayınlarına başlıyor

Korona virüs salgını nedeniyle tatile giren ilkokul, ortaokul ve lise eğitimlerinin uzaktan verileceği platform olan EBA Eğitim Bilişim Ağı yayınları 23 Mart pazartesiden itibaren öğrencilerin kullanımına açılacak.

Öğrencilerin birbirleriyle etkileşimlerini kısıtlayarak salgının büyümesine engel olmak için okullar geçtiğimiz günlerde tatil edilmişti. Bakanlık bu sürecin ölü geçmesini istemediği için büyük bir projeye imza attı. Öğrencilere ücretsiz olarak sunulacak olan hizmet, Eba internet sitesi üzerinden ve Türksat’tan 3 ayrı kanal ile uzaktan eğitim Eba platformu yayınlarına başlıyor.

18 milyon öğrenciye uzaktan eğitim

18 milyon öğrenci gerek internet üzerinden gerek de televizyon yayını ile eğitimlerine devam edebilecek. İnteraktif platform giriş şifreleri velilere yollandı. Ayrıca mobil operatörler Eba platformunda geçerli 3 vaya 8 GB internet paketlerini hatlara tanımladı. Dünyada ilk kez böyle büyük bir kitleye uzaktan eğitim tek seferde verilmiş olacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada “Pazartesi günü öğrencileri önce ben karşılayacağım. Pazartesi günü bir yüklenme olabilir, bir yoğunluk oluşabilir. Ama her türlü eksikliği gidereceğiz. Uzaktan eğitim dediğimiz şey televizyon içeriği. İnternet destekli çalışmalarımız da var. EBA üzerinden ama o ikinci planımızda. Bu anlamda pazartesi günü bazı küçük sorunlar oluşabilir. Bu dersler 20’şer dakika. Neden 20 dakika diye soruyorlar. Evin içinde sınıftaki gibi konsantrasyon açısında doğru değil. Her türlü eksiği gidereceğiz. İstanbul’da 5, Ankara’da 3 stüdyomuz var haftalardır arkadaşlarımız çalışıyor.” dedi.

Kanal frekans bilgileri

Yapılan açıklamalarda ilk günlerde internet sitesinin 18 milyon öğrenciyi kaldıramayacağı yönünde oldu, bu durumda ani yığılmayı engellemek için hemen Türksat üzerinde üç ayrı eğitim düzeyi için üç ayrı kanalda yirmişer dakikalık derslerden oluşan yayınlar hazırlandı. Internet sitesi bağlantısı için EBA, Türksat yayınları için HD yayın frekansı 12084 H 13750 2/3 DVB-S2 / 8PSK , SD yayın frekansı 11916 V 30000 3/4 parametreleri girilerek kanallar izleyebilirsiniz.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Mobil cihazlarınızı etkili şekilde dezenfekte etmenin yolu

Xiaomi’niz var ise Youtube’u arka planda kullanabilirsiniz

Elon Musk korona için suni solunum cihazı üretebilir

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir