Ülkemizde kripto para ile ödeme yasaklandı!

 Ülkemizde kripto para ile ödeme yasaklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası‘nın kripto paralar ile ilgili hazırladığı yönetmelik Resmi Gazete‘de yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre ülkemizde kripto para ile ödeme yasaklanmış oldu.

Kripto Para ile Ödeme Yasaklandı!

Resmi Gazete‘de yayınlanan 31456 sayılı yönetmeliğe göre kripto para ile ödeme yasaklandı. Daha öncede Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto paralar ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Kripto para ile ödeme sunan hizmeti sunan girişimler 30 Nisan’dan itibaren bu hizmetlerini sunamayacak.

Ülkemizde kripto para ile ödeme yasaklandı!

Resmi Gazete‘de yayınlanan yönetmeliğin önemli noktaları:

”Bu Yönetmeliğin amacı, ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına ve ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmemesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesidir.

Kripto varlıklar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamaz.

Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamaz.

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir