Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan sevindiren 100 Mbit açıklaması

   Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan sevindiren 100 Mbit açıklaması

  Görevine yeni başlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu internet altyapısının 100 Mbit hızına ulaşması hakkında konuşurken vatandaşları sevindiren açıklamalarda bulundu.

  Bakanın açıklamalarında bazı öne çıkan detaylar oldu. Özellikle salgın döneminde e-ticaret sitelerine ilginin artmasının üzerinde duruldu. Uzaktan konferans için kullanılan Zoom gibi uygulamaların güvenlik açıklarına da dikkat çeken bakan, 2003 yılında 20 milyar TL seviyesinde olan Bilgi ve İletişim Teknolojileri piyasasının büyüklüğünün günümüzde 132 milyar TL’ye çıktığını belirtti.

  Bakandan her eve 100 Mbit internet açıklaması!

  Her eve 100 Mbit

  Bakan Karaismailoğlu, abone yoğunluğunu yüzde 100’e çekerek 10 milyon fiber aboneye ulaşma amacında olduklarını belirtti. Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı’nın 2 yıl önce yayımlandığı belirtildi. Her yerden her kullanıcıya geniş bant ilkesiyle birlikte “2023 yılında tüm evlere en az 100 Mbit/s hızda genişbant erişimi sağlamayı hedefliyoruz.” açıklamaları yapıldı.

  2019 yılının raporlarında fiber hat uzunluğunun 371 bin km, sabit genişbant abone sayısının 14 milyonu geçtiği belirtildi. Sabit altyapılarda fiber kullanan abonelerinin 3,1 milyona yaklaştığı ve 83 milyona ulaşan mobil abone sayısının yüzde 85 ve daha fazlasının 4,5 hizmeti kullanmaya başladığı belirtildi. Ayrıca sektörün 2019 yılı boyunca yüzde 13 büyüdüğü belirtildi.

  Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

  Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

  Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

  Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir