Twitter siyasi reklam almayacağını açıkladı

Sosyal medya platformu Twitter, yeni politikası gereği artık siyasi reklam almayacağını açıkladı.

Son zamanlarda sosyal medyanın güçlenmesiyle beraber seçim dönemlerinde siyasilerin reklam için en etkili yollarından biri sosyal medya oldu. Son birkaç seçim döneminde iyice gördük ki artık sosyal medya siyasi partilerin en güçlü reklam aracı oldu.

Siyasi reklam denince de akla ilk gelen sosyal ağ olan Twitter, politikasını değiştirerek artık siyasi reklam almayacağını açıkladı.

Alınan bu karar şirketin kurucu ve CEO’su Jack Dorsey tarafından duyuruldu. Dorsey, bu kararın Kasım ayı sonundan itibaren uygulamaya konulacağını belirtti.

Alınan bu kararın 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan ABD seçimiyle ilgili olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Geçtiğimiz aylarda özellikle Türkiye’de Twitter kullanıcılarına sahte banka reklamları gösterilmiş, kullanıcılar fazlasıyla şikayetçi olmuştu. Ancak  bu konuda Twitter, herhangi bir adım atmamıştı.

Konuyla ilgili detaylı açıklamanın 15 Kasım’da yapılacağını belirten Dorsey söz konusu kararın dünya genelini kapsadığı bilgisini özellikle belirtti. Facebook başta olmak üzere birçok sosyal medya platformu son dönemde siyasilerin yanlış reklamlarını yaymakla eleştiriliyordu.

Yeni kararın uygulanması ve ABD seçimleri döneminde Twitter’ın bu konuda nasıl davranacağı önümüzdeki dönemlerde belli olacak.

 

İlginizi çekebilir

Türk Telekom üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı

Başarı Hikayeleri 5 – WhatsApp

Derecelendirme kuruluşundan Çin ve Bitcoin açıklaması

5 kameralı Xiaomi Mi CC9 Pro 5 Kasım’da tanıtılacak

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir