Twitter ırkçılık konusunda önemli bir adım attı

 Twitter ırkçılık konusunda önemli bir adım attı

Mikro blog platformu Twitter ırkçılık konusunda önemli bir adım atarak sitenin kaynak kodunda kullanılan ırkçı terimleri temizleme kararı aldı.

ABD’nin Minneapolis şehrinde meydana gelen ve George Floyd adında bir siyahi vatandaşın ölmesiyle sonuçlanan olayın ardından tüm ülkede hatta dünyada ırkçılığa karşı protestolar başlamıştı. Çığ gibi büyüyen olayların ardından sosyal medya kuruluşları da bazı önlemler almaya başladı.

Önce JP Morgan bankası tarafından başlatılan yeni adımın neticesinde Twitter da sitesin yazılım dilinden bazı kelimeleri kaldırmaya başlama kararı aldı. Alınan karar neticesinde şirket, kaynak kodlarında onlarca yıldır yazılım ve kaynak kodlarında kullanılan master (efendi), slave (köle), blacklist (karaliste) gibi ırkçılık çağrıştıran kelimeleri temizleyerek değiştirmeye başladı.

Şirket yetkilisi tarafından bu değişikliğin milyonlarca dolar tutacağı ve aylar süreceği açıklandı.

Twitter ırkçılık ile mücadele ediyor

Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey daha önce de ırkçılık konusunda yardımlar yaparak ve açıklamalarda bulunarak ırkçılığa karşı olduğunu belirtmişti. Dorsey daha geçen ay azınlık toplumların özgürlük ve refahı amaçlı kurulan Know Your Rights (Haklarını Bil) kampanyasına 3 milyon dolar bağışlamıştı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yazılım kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir