Twitter, Instagram, YouTube, Facebook ve TikTok’a 30 milyon TL ceza!

 Twitter, Instagram, YouTube, Facebook ve TikTok’a 30 milyon TL ceza!

Ülkemizde geçtiğimiz aylarda bir sosyal medya düzenlemesi hazırlanıp yasalaştırılmıştı. Bu yasa çerçevesinde sosyal medya uygulamaları yerine getirmeleri gereken kurallara ve gerekliliklere uymadıkları için yeniden ceza aldı. Bu sosyal medya şirketleri arasında Twitter, Instagram, YouTube, Facebook ve TikTok bulunuyor.

Sosyal Medya Yasası Cezaları Devam Ediyor

Sosyal medya uygulamaları kabul edilen teklifin yasalaşması ile birlikte ülkemizde sosyal medya uygulamalarının bir temsilci atamaları gerekiyordu. Instagram, YouTube, Twitter, TikTok, Periscope ve Facebook ülkemizde bir temsilci atamadıkları için 10 milyon TL para cezası ile karşılaşmıştı. 1 ay içerisinde temsilci atamamaları halinde 30 milyon TL daha ceza ödemeleri gerekecekti.

Sosyal Medya Yasası Cezaları Devam Ediyor

Bu 1 aylık süre tamamlandı ve Twitter, Instagram, YouTube, Facebook ve TikTok‘a temsilci atamadıkları için 30 milyon TL ceza kesildi. Eğer önümüzdeki 1 ay içerisinde temsilci atanmazsa, Türkiye’deki vergi mükelleflerinin bu platformlara reklam vermesi yasaklanacak.

Eğer hala temsilci atanmazsa ise BTK, bu sosyal medya platformlarının bant genişliğini yüzde 50 oranında kısacak ve bu oran yüzde 90‘a kadar çıkabilecek.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir