Twitter görme engelliler için yeni bir özellik getirdi

Twitter görme engelliler için yeni bir özellik getirdi

Twitter görme engelliler için yeni bir özellik getirdi

ABONE OL 

Sosyal medya platformu Twitter, erişilebilirlik özelliklerini geliştirmeye devam ediyor. Platformda şimdi de görme engelliler için yeni bir özellik test edilmeye başlandı.

Twitter’dan Görme Engelliler İçin Yeni Özellik

Yeni özelliğe göre platforma atılan görsellere alternatif metin eklenmesi için kullanıcılara hatırlatma yapılacak. Alternatif metin, görselde ne olduğunu, neden paylaşıldığını ve öneminin ne olduğunu yazabileceğimiz bir açıklama alanı. Görme engelli kullanıcılar ekran okuyucu gibi yardımcı cihazlar kullanarak görsellerde ne olduğunu duyabilecekler.

Platform sözcüsü, özelliğin dün itibariyle iOS, Android ve web sürümünde test edilmeye başladığını, birkaç hafta içerisinde daha fazla kullanıcıya sunulacağını açıkladı. Özelliğin isteğe bağlı olduğunu söyleyen Amdo, özellik için herhangi bir zorunluluk olmadığını belirtti. Twitter, kullanıcıları yalnızca uyaracak ve bir alternatif metin eklemelerini isteyecek.

Twitter Unmention Özelliğini Duyurdu

Bazen kendini dışarıda görmek istersin. Bahsetmelerinizin kontrolünü elinize alın ve şimdi tüm cihazlarda herkese sunulan Unmentioning ile bir sohbet bırakın.”

Artık dahil olduğumuz bir sohbetten ayrılmamız mümkün. Tweet üzerinde bulunan üç noktada “Bu sohbetten ayrıl” seçeneği yer alacak. Bu seçenek bize 3 farklı seçenek sunacak:

  • Kullanıcı adınızı orijinal tweet ve tüm yanıtlardan kaldırabilirsiniz
  • Kişiler bu sohbette artık sizden bahsedemez.
  • Sohbette kalırsınız ancak bu sohbetten herhangi bir bildirim almazsınız.

Bu seçenekler sayesinde bir zamanlar dahil olduğunuz tweette istemediğiniz zaman yer almak zorunda değilsiniz ve olur olmadık zamanlarda tweetlerden bildirim almak zorunda değilsiniz.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Sosyal medya hesaplarımıza BURADAN ulaşabilir ve hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir