Türkiye’nin kripto para kullanım oranı ortaya çıktı

 Türkiye’nin kripto para kullanım oranı ortaya çıktı

Yapılan araştırma ile Türkiye‘nin kripto para kullanım oranı ortaya çıktı. Bitcoin’i bilenlerin oranının düşüklüğü de bir hayli dikkatleri çekiyor. Araştırmanın detaylarını sizlerle buluşturuyoruz.

Türkiye’nin Kripto Para Kullanım Oranı Ve Diğer Verileri

Araştırma raporuna göre Türkiye’de kripto para kullanım oranı yüzde 0.7 yani yüzde 1 bile değil. Bitcoin’in duyan 1000 kişi bulmak için 6.253 kişi ile görüşülmüş. Bitcoin’in ülkemizdeki tanınma oranı da bir hayli düşük. Katılımcıların %84‘ü Bitcoin ve kripto paraları daha önce hiç duymadığı ve katılımcıların %96‘sının Blockchain’i bilmediği ortaya çıktı.

Bitcoin ve kripto paraları en yaygın olarak 25 ve 39 yaş arasında yer alan Y kuşağı tanıyor ve kullanıyor. Kripto paraların kullanımı gerçekleştirenlerin %87‘sini lise ve üniversite mezunları oluşturuyor.

Araştırma katılımcıları %58.4‘ü yatırım olarak, %57.7‘si al sat yapmak amacıyla, %29.9‘u ise transferlerde kullanmak amacıyla kripto paraları kullandığını ifade etti.

Bitcoin’e duyulan güvende bir önceki araştırmanın iki katı oranında artarak %23‘e yükseldi.

Paribu CEO’su Yasin Oral konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye’de bugüne kadar kripto para algısı ve kullanımıyla ilgili bazı çalışmalar yapıldı. Ancak bizim gözlem ve verilerimizle bu çalışmaların sonuçlarının eşleşmediğini gördük. Bu farklılıkların yarattığı şüpheleri giderebilmek için yerli bir araştırma şirketiyle, doğru araştırma yöntemleriyle bir araştırma yaptırmak istedik. Akademetre’yle yaptığımız iş birliği sonucunda en kapsamlı araştırma ve doğru veriler ortaya çıktı” 

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir