Türkiye’de internet hızı arttı! 1 yılda yüzde 65

Türkiye'de internet hızı arttı! 1 yılda yüzde 65

Türkiye’de internet hızı arttı! 1 yılda yüzde 65

ABONE OL 

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu sabah attığı bir tweetle Türkiye’nin bir yıllık internet hızı ve fiber altyapı uzunluğu gelişimini açıkladı.

Türkiye’de İnternet Hızı Arttı

Hayat #UlaşıncaBaşlar başlığıyla atılan tweete göre Türkiye’nin 1 yılda internet hızı yüzde 65 artarak 44,77 Mbps’ye ulaştı, fiber altyapı uzunluğu ise 455 bin kilometreye çıktı.

Türkiye’nin hem sabit hem de mobil geniş bant hızında ortaya koyduğu gelişimde, son yıllarda artan fiber yatırımları ve yüksek hızlı internet erişimine yönelik kullanıcı talebinin önemli bir rol oynadığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “BTK verileri üzerinden sabit geniş bant internet pazarında abonelere sunulan hızlar incelendiğinde, 10 Mbit/sn ve altındaki hızlara sahip abonelik sayısının yıllar içinde azaldığı, 50 Mbit/sn üstü hızlardaki aboneliklerin yaygınlaştığı görülüyor. 50 Mbit/sn üstü hızlarda hizmet sunulan abone sayısı son bir yılda yüzde 85’ten fazla artmış durumda. 10 Mbit/sn ve altı hızlarda hizmet sunulan abonelik sayısının ise neredeyse yarı yarıya azaldığı dikkat çekiyor.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin ayrıca Ookla Speedtest şirketi tarafından hazırlanan uluslararası verilere göre mobil geniş bantta ortalamanın üzerinde seyrettiğini belirtmemiz gerekiyor. Mobilde dünya ortalaması 29,55 iken Türkiye’nin ortalaması 31,43 olarak kaydedildi.

Türkiye'de internet hızı arttı! 1 yılda yüzde 65
Türkiye’de internet hızı 1 yılda yüzde 65 arttı

Karaismailoğlu ülkenin gelecek planlarından bahsederken önümüzdeki dönemlerde artan yatırımlarla birlikte internet hızında dünya ortalamasının çok daha üstü bir noktaya çıkacağını belirtti. Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizde son yıllarda altyapı yatırımlarında önemli artışlar yaşanarak genişbant altyapılar üzerinden yüksek hızlarda internet sunumu yaygınlaştı” açıklamasını yaptı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.