Türk Bitcoin madencilik şirketi İran’dan lisans aldı

Türk Bitcoin madencilik şirketi İran’dan lisans aldı

ABONE OL 

Bitcoin bilindiği üzere Bitcoin madenciliği yapılarak ortaya çıkarılıyor. Bitcoin madenciliği Bitcoin’in piyasadaki fiyatlanmalarına bile doğrudan etki edebiliyor. Bu kadar önemli bir konuda girişim yapan Türk Bitcoin madenciliği şirketi İran’dan lisans aldı ve resmi olarak madencilik yapabilmesi onaylandı.

Peki Neden İran?

İran, elektrik birim ücretinin en düşük olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Bitcoin madenciliği gerçekleştiren cihazlar ciddi oranda elektrik harcaması sebebiyle elektrik ücretlerinin düşük olduğu ülkeler bu konuda biraz daha öne çıkmakta. Diğer ülkelerdeki bu ilginin fazla olması ve yatırıma dönüşmesi İran için elektrik yükü oluşturuyor. Bu sebepten dolay İran hükümeti bu olayı dikkatli bir şekilde takip ediyor.

Türk Şirket Bitcoin Madencilik Lisansı Aldı

Türkiye’ye kayıtlı kripto para şirketi iMiner‘a İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı tarafından dijital para çıkarma, ticaret ve saklama hizmetleri lisansı verildi. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda ABD, Rusya, Kanada ve Türkiye‘de olmak üzere bu hizmeti sağlayan ilk ve en yaygın şirket olduğu belirtildi.

7.3 milyon dolar yatırım yapan iMiner, 6 bin madencilik cihazı ile İran’da faaliyet gösteren Bitcoin madencilik faaliyeti gösterenler arasında zirveye yerleşti. İran’da toplam olarak 148 bin Bitcoin madencilik cihazı aktif olarak faaliyet gösteriyor.

Madencilik yapılan bölgelerde yoğun elektrik kullanılması İran hükümetini endişelendiriyor. Ancak Bitcoin madenciliği için kullanılan bu elektrik hükümetin ilgisini de çekmiyor değil. Yıllardır süren Bitcoin madenciliği için henüz müdahalede ve yaptırımda bulunmadı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için Twitter, Instagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.