Tim Cook ırkçılığa karşı mektup yazdı

Tim Cook ırkçılığa karşı mektup yazdı

Tim Cook ırkçılığa karşı mektup yazdı

ABONE OL 

Apple şirketinin CEO’Su Tim Cook, “Irkçılık Üzerine Konuşma” başlığı altında ırkçılığa karşı olduğunu gösteren bir mektup yayınladı. Cook, mektubunda Apple şirketinin siyah insanların karşılaştığı eşitsizlikleri kabul ettiğini belirtti.

George Floyd’un ölümüyle yeniden alevlenen ırkçılık tartışmaları büyük protestolara neden oldu. Apple şirketinin mağazalarının yağmalanması tepki göstermesine engel olmadı ve CEO imzalı bir mektupla şirket, ırkçılığı kabul edip karşısında olduğunu belirtti.

Tim Cook ırkçılığa karşı mektup yazdı

Şu anda, milletimizin ruhunda ve milyonlarca insanın kalbinde derinlemesine kazınmış bir acı var. Birlikte ayakta durmak için, birbirimize karşı durmamalıyız ve George Floyd’un akılsızca öldürülmesi ve daha uzun bir ırkçılık tarihi tarafından haklı olarak kışkırtılan korkuyu, incinmeyi ve öfkeyi tanımalıyız.

Bu acı dolu geçmiş günümüzde hala mevcut, sadece şiddet biçiminde değil, aynı zamanda derin köklü ayrımcılığın günlük deneyiminde. Bunu ceza adalet sistemimizde, Siyah ve Kahverengi topluluklardaki orantısız hastalık ücretlerinde, mahalle hizmetlerindeki eşitsizliklerde ve çocuklarımızın aldığı eğitimde görüyoruz.

Yasalarımız değişmiş olsa da, gerçek şu ki, korumaları hala evrensel olarak uygulanmamıştır. Büyüdüğüm Amerika’dan beri ilerleme gördük, ancak renk topluluklarının ayrımcılığa ve travmaya katlanmaya devam ettiği de aynı şekilde doğru.

O kadar çok kişiden duyduğunuzu duyuyorum – topluluklarınızda korkuyor, günlük yaşamlarınızda korkuyor ve en önemlisi kendi cildinizde korkuyor. Bu ülkeye sevgi, emek ve hayat veren her insan için korkudan özgürlüğü garanti edemezsek, kutlamaya değer hiçbir topluluğumuz olamaz.

Apple olarak misyonumuz, insanları dünyayı daha iyi hale getirmeleri için güçlendiren bir teknoloji yaratmak olmuştur ve olacaktır. Her zaman çeşitlilikten güç aldık, yaşamın her yürüyüşünden insanları dünyadaki mağazalarımıza karşıladık ve herkesi içeren bir Apple inşa etmeye çalıştık.

Ama daha fazlasını yapmalıyız. Yetersiz hizmet alan okul sistemlerine kritik kaynaklar ve teknoloji getirmek için çalışmalarımızı sürdürmeyi taahhüt ediyoruz. Siyah topluluklara ve diğer renk topluluklarına orantısız olarak zarar veren iklim değişikliği gibi çevresel adaletsizlik güçleriyle savaşmaya devam etmeyi taahhüt ediyoruz. Her harika fikrin duyulabilmesi için içe bakmayı ve içerme ve çeşitlilik konusunda ilerlemeyi ileriye götürmeyi taahhüt ediyoruz. Ayrıca, ırk adaletsizliğine ve kitlesel hapsedilmeye meydan okuyan Eşit Adalet Girişimi dahil kuruluşlara bağış yapıyoruz.

Değişim yaratmak için, derinlemesine hissedilen, ancak sıklıkla göz ardı edilen bir acı ışığında kendi görüşlerimizi ve eylemlerimizi yeniden incelemek zorundayız. İnsan onuru konuları kenarda durmaya uygun olmayacaktır. Siyah topluluğa – seni görüyoruz. Sen önemlisin ve hayatların önemli.

Bu, birçok insanın normalliğe dönmekten ya da sadece bakışlarımızı adaletsizlikten uzak tuttuğumuzda rahat bir statükoya dönüşmekten başka bir şey istemeyeceği bir andır. Kabul etmek zor olduğu kadar, bu arzunun kendisi de bir ayrıcalık belirtisidir. George Floyd’un ölümü, “normal” bir gelecekten çok daha yükseğe nişan almamız ve en yüksek eşitlik ve adalet ideallerine uyan bir tane inşa etmemiz gerektiğine dair şok edici ve trajik bir kanıt.

Martin Luther King’in sözleriyle, “Her toplumun statükoyu koruyanları ve devrimlerle uyumaktan ötürü kayıtsız olan kardeşleri vardır. Bugün hayatta kalmamız, uyanık kalma, yeni fikirlere uyum sağlama, uyanık kalma ve değişim zorluğu ile yüzleşme yeteneğimize bağlı. ”

Aldığımız her nefesle, bu değişim olmayı ve herkes için daha iyi, daha adil bir dünya yaratmayı taahhüt etmeliyiz.

Tim Cook’un imzasıyla sona eren mektup takdir edildi ve Apple’ın ırkçılık karşısındaki duruşu önemli sayıldı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir