Tesla satış rekoru kırdı

 Tesla satış rekoru kırdı

2003 yılında kurulan ve birkaç sene önce birçok firmanın rakip olarak bile görmediği Tesla satış rekoru kırarak bir elektrikli otomobil devi olduğunu yeniden kanıtlamış oldu. 2020 yılında belirlenen hedefin yalnızca 450 araç aşağısında kalan şirket, yıl içinde ürettiği araç sayısından çok az miktarda farkla araç satarak büyük bir başarı elde etti. İşte o rakamlar:

Tesla Türkiye'ye Ne Zaman Gelecek - yolcu360.com - Gündem

Tesla Satış Rekoru Kırdı

Tesla, 2020 yılı içerisinde toplamda 509.737 araç ürettiğini açıkladı, toplam satış hedefi yıl içinde 500 bin olarak belirlenmişken yapılan toplam satış rakamı 499.550 olarak açıklandı. Satış rekoru kıran Tesla, geçen seneye göre üretim sayısını yüzde 40, satış sayısını ise yüzde 36 arttırdı.

Pandeminin ilk dönemlerinde birkaç hafta ABD’deki tek montaj fabrikasının kapanması Tesla’yı hedefinden caydırmadı ve hedefe çok yakın bir şekilde yılı tamamladı. Satışların artmasında önemli bir neden olarak ise yılın son üç gününde alınan araçların 10 bin dolar farkla verilen “tam otomatik sürüş” seçeneğinden 3 aylığına ücretsiz olarak yararlanacağını açıklaması oldu.

Tesla için başarılarla dolu geçen 2020 yılı hisseleri de oldukça yükseltirken Elon Musk’ın servetini katlamasına da yaradı, dünyanın en zengin insanları listesinde sürekli yukarılara tırmanan Musk, ilk üçte kendine yer edinmeyi başardı. Tesla, Berlin ve Teksas’ta yeni fabrikalar inşa etmeye başladı ve Çin’deki fabrikasında üretimi arttırma kararı alarak sektördeki iddiasının arkasında olduğunu gösterdi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir