BioNTech’ten önemli aşı uyarısı

 BioNTech’ten önemli aşı uyarısı

BioNTech kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, Almanya’da Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamalarda Avrupa‘nın BioNTech aşısı için geç kaldığını ve durumun hiç iç açıcı olmadığını belirtti.

Türk bilim insanları Şahin ve Türeci, ABD‘nin erken davranarak Temmuz ayında 600 bin doz aşı siparişi verdiğini ancak Avrupa Birliği‘nin oldukça geç kalarak Kasım ayında 300 bin doz sipariş verdiğini ve yavaş davrandığını belirtti.

koronavirüs aşısı, biontech aşısı, uğur şahin,
BioNTech’ten önemli aşı uyarısı

BioNTech’ten Önemli Aşı Uyarısı

BioNTech firmasının Moderna ve AstraZeneca aşılarına göre çok daha yüksek bir üretim kapasitesine sahip oldukları belirtilirken röportajda AB’nin en başta birden fazla firmadan aşı temin edebileceği düşüncesiyle BioNTech aşısı konusunda fazlasıyla geç kaldığını açıkladı.

Şahin, Türkiye’de aşı üretimi yapmak istediklerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kısa süre önce aşı üretimi konusunda görüşmeler yapıldığını açıklamıştı. Şirket Avrupa’nın birçok noktasında aşı üretimi yapmak için görüşmeler yapmaya devam ediyor. Şimdilik aşı üretimi konusunda eksiklikler bulunsa da Şahin, yeni üretim tesisleri kurulduğu zaman aşı üretmenin kolaylaşacağının altını çizdi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir