Telefon bataryaları yeniden değiştirilebilir mi oluyor?

Telefon bataryaları

Telefon bataryaları yeniden değiştirilebilir mi oluyor?

ABONE OL 

Avrupa Birliği, USB-C portunun zorunlu hale getirilmesinin ardından bataryalarla ilgili de çalışmalarını sürdürüyor. Teknolojik atıkları azaltmak için bataryaların yeniden kullanıcılar tarafından değiştirilebilir bir hale getirilmesi hedefleniyor.

Avrupa Birliği Telefon Bataryalarına da Düzenleme Getiriyor

Avrupa Birliği teknoloji konusundaki düzenlemelerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay USB-C portunu 2024 yılından itibaren zorunlu hale getiren karar oylanmış ve kabul edilmişti. Bu kararın ardından çıkarılabilir bataryaların yeniden uygulanması için çalışmaların başladığı ortaya çıktı.

Henüz kağıt üzerinde bir çalışma olan bu gelişmenin hayata geçip geçmeyeceği henüz bilinmiyor ancak hayata geçmesi durumunda büyük değişiklikleri beraberinde getirecek. Akıllı telefonların daha öndeden olduğu bataryalarının kullanıcı tarafından çıkarılabilir bir hale gelme ihtimalinin yüksek olduğu iddia ediliyor.

Telefon bataryaları yeniden değiştirilebilir mi oluyor?

Avrupa Birliği USB-C Kararını Açıkladı

Avrupa Birliği, USB-C ile ilgili nihai kararını verdi. Bu karara göre Avrupa Birliği sınırları içerisinde 2024 yılından itibaren USB-C zorunlu hale getirdi. Daha öncede benzer bir karar açıklanmıştı ancak bugün alınan karar oylandı ve resmen hayata geçti.

Samsung başta olmak üzere Android telefon üreticileri tarafından USB-C portu akıllı telefonlarda kullanılıyor. Ancak Apple, Lightning portunu iPhone ve iPad modellerinde hala kullanıyor.

Avrupa Birliği tarafından alınan bu karar aslında doğrudan Apple’a yönelik olduğu düşünülüyor. Çünkü diğer akıllı telefon üreticileri birkaç yıldır USB-C portunu hem akıllı telefonlarında hem de tablet modellerinde kullanıyor.

Apple’ın konu ile ilgili henüz bir açıklaması yok ancak yakın zamanda bir açıklama yapılması bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir