Tayland kripto paraya yeşil ışık yaktı: 13 şirkete lisans

 Tayland kripto paraya yeşil ışık yaktı: 13 şirkete lisans

Kripto paralar her geçen gün yeni bir ülkede daha yasallaşıyor. Bu ülkelere son olarak Tayland katıldı. Aralarında kripto para borsası ve kripto para şirketlerinin olduğu toplamda 13 şirkete kripto para hizmet sağlayıcısı lisansı verildi.

Tayland Kripto Para Adımlarını Hızlandırdı

Tayland Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu, bugüne kadar toplamda 6 kripto para borsasına lisans verdi. Yakın zamanda kripto para şirketlerini de inceleyen komisyon, kripto para şirketlerine de hizmet sağlayıcısı lisansı vermeye başladı.

Kripto paralar ve dijital token‘ları birbirinden ayıran Tayland; kripto paraları değişim aracı, dijital token’ları yatırım aracı olarak görüyor. Yalnızca kripto para borsalarına ve şirketlerine değil ICO (Kripto paraların ilk satışa çıkarılması, halka arz) işlemlerine de izin verildi.

Tayland kripto para konusunda geriden gelip birçok ülkenin önüne geçmeyi hedefliyor. Birçok ülkede adım adım gerçekleşen adımları tek seferde gerçekleştirmesi bu konuda istekli olduğunu gösteriyor.

Kripto para

Kazakistan Bitcoin Madenciliğinin Merkezi Olmak İstiyor

Diğer Asya ülkelerine ile kripto paralar konusunda tamamen ayrışan Kazakistan bu konuda birçok kolaylık sağlıyor. Kripto para madenciliğini yasallaştıran Kazakistan yönetimi bu konuda adeta madencilere davetiye çıkarıyor.

Kazakistan’da elektrik fiyatı haneler için kWh başına 0.041 dolar, işletmeler için kWh başına 0.049 dolar fiyatla sunuluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde vatandaşlara ortalama olarak 0.14 dolar fiyatla elektrik sunuluyor. Bu fiyat Kazakistan’daki fiyatın 3 katı. Bu sebepten dolayı birçok üretici Kazakistan’ı oldukça cazip imkanlar sunduğu için tercih etmeye başladı.

Kazakistan Dijital Kalkınma, Yenilikler ve Havacılık Sanayi Bakanı Askar Zhumagaliyev, 2023 yılına kadar kripto para madenciliğinden 738 milyon dolarlık bir gelir elde etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir