• 2 Haziran 2020

Takasbank’tan Blockchain Tabanlı Transfer Sistemi

 Takasbank’tan Blockchain Tabanlı Transfer Sistemi

Takasbank BİGA (Bir Gram Altın) isimli Dijital Altın projesini açıkladı. Bugüne kadar kripto para projeleri sanal olarak karşımıza çıkmıştı. Dünyada daha yeni olarak fiziksel dayanağı olan kripto para projeleri konuşuluyor. BİGA bir kripto para projesi olmasa da alternatif bir transfer sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Altına dayalı olarak gelmesi ise dijital varlıklara olan bakış açısını değiştirebilecek bir gelişme olarak görülebilir.

Takasbank’tan Blockchain Tabanlı Transfer Sistemi

1 gram altına dayalı olan BiGA – fiziksel dayanağı olan, regülasyona uyumlu, maksimum gizlilik ve güvenlik sağlayan blokzincir(blockchain) tabanlı altın transfer altyapı platformudur.

Projenin Amacı

Projenin amacı; yüzde yüz fiziki karşılığı Borsa İstanbul kasalarında Takasbank adına saklamaya alınmış, standartları belirli olan altının blokzincir teknolojileri kullanılarak transfer işlemlerinin yapılmasıdır. BiGA kendi değeri olmayan, tamamen altının değerine endeksli bir transfer altyapısıdır. Takasbank’tan Blockchain Tabanlı Transfer Sistemi ilerleyen zamanlarda daha da fazla dikkat çekecektir.

2018 yılında proje başlatıldı ve 1.5 yıl sonra artık herşeyin hazır olduğu açıklaması yapıldı. Çalışma kapsamında Altın Transfer Sistemi üyesi bankalardan Albaraka Türk, Garanti BBVA, Kuveyt Türk, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile ortaklaşa yapılan testler ile sistemin yetkinliği teyit edilmiştir. BİGA henüz son kullanıcıların kullanımına açılmamıştır. Ancak bankalar veya aracı kurumlar üzerinden hesap açılması yöntemiyle BiGA alım-satım-transfer işlemlerinin yapılması planlanmaktadır.

BİGA projesi hakkında bütün detayları okumak için tıklayın.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için Twitter, Instagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

2 Yorumlar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir