Starlink kaç ülkede aktif?

Starlink kaç ülkede

Starlink kaç ülkede aktif?

ABONE OL 

Elon Musk’ın sahibi olduğu şirketi tarafından sunulan Starlink internet hizmetinin kapsam alanı giderek büyüyor. Yapılan son açıklama ile birlikte Starlink’in kullanıldığı ülke sayısı da açıklandı.

Starlink Kaç Ülkede Aktif?

Uzaydan internet teknolojisini dünyaya duyuran ve hizmet olarak sunmaya başlayan SpaceX, her yeni gün uydu fırlatmaya devam ediyor. Bu uydular sayesinde uydu üzerinden internet hizmeti sağlanacak ve sağlanacak internet hızı da özellikle ülkemize göre bir hayli fazla.

Starlink internet sitesinde paylaşılan haritada Starlink’in hangi ülkelerde aktif olduğu ve olacağı bilgisi yer alıyor. Son olarak Malta’da aktif hale getirilen Starlink internet hizmeti toplamda 40 ülkeye ulaşmış oldu.

Starlink’in 2023 yılında ülkemizde hizmet vermeye başlayacağı da haritada belirtiliyor.

Starlink kaç ülkede aktif?

Starlink Kapsama Alanı Genişliyor

İnternet hizmetinin yalnızca sabit alanlarda kullanıldığı biliniyordu. Alınan izinler sayesinde hizmet artık araba, uçak, gemi gibi yolculuklarda da kullanılabilecek.

Starlink, esasında bir çanak veya taşınabilir yer istasyonu sayesinde kullanıcılara internet sunuyordu ve bu da internetin kullanım alanını kısıtlıyordu. İki sistem de hareket halinde kullanılamıyordu. Örneğin bir karavanınız varsa ve Starlink çanağı kurduysanız karavan hareket halindeyken internet hizmeti alamıyordunuz.

SpaceX şirketi ile FCC tarafından yapılan görüşmeler nihayet sonuçlandı ve SpaceX’in istediği hareketli araçlarda internet servisinin kullanılması başvurusu kabul edildi.

SpaceX görüşmeler ve toplantılar devam ederken bir yandan da adımlar atmaya devam ediyordu ve şirket, Delta ve Hawaiian Airlines havayolları şirketleri ile uçakta internet hizmeti sunmak için adımlar atmıştı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir