Starlink izni aldı! Kapsama alanı genişliyor

Starlink izni aldı! Kapsama alanı genişliyor

Starlink izni aldı! Kapsama alanı genişliyor

ABONE OL 

Elon Musk‘ın başında olduğu uydu internet projesi Starlink, Federal İletişim Kurumu ile yaptığı görüşmeler neticesinde erişilebilirlik sorununu ortadan kaldırmak için gerekli izinleri aldı.

Starlink Kapsama Alanı Genişliyor

İnternet hizmetinin yalnızca sabit alanlarda kullanıldığı biliniyordu. Alınan izinler sayesinde hizmet artık araba, uçak, gemi gibi yolculuklarda da kullanılabilecek.

Starlink, esasında bir çanak veya taşınabilir yer istasyonu sayesinde kullanıcılara internet sunuyordu ve bu da internetin kullanım alanını kısıtlıyordu. İki sistem de hareket halinde kullanılamıyordu. Örneğin bir karavanınız varsa ve Starlink çanağı kurduysanız karavan hareket halindeyken internet hizmeti alamıyordunuz.

SpaceX şirketi ile FCC tarafından yapılan görüşmeler nihayet sonuçlandı ve SpaceX’in istediği hareketli araçlarda internet servisinin kullanılması başvurusu kabul edildi.

SpaceX görüşmeler ve toplantılar devam ederken bir yandan da adımlar atmaya devam ediyordu ve şirket, Delta ve Hawaiian Airlines havayolları şirketleri ile uçakta internet hizmeti sunmak için adımlar atmıştı.

NASA Starlink İçin Ne Kadar Ödedi?

Yaklaşık 2.000 uydunun fırlatıldığı uydu internet ağı hizmeti olan Elon Musk projesi Starlink için NASA şirketinin SpaceX şirketine 70 milyon dolar ödeme yaptığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili NASA İletişim Başkanı Eli Naffah “Buradaki amaç, gerçekten de endüstrinin bizimle birlikte hareket etmesini sağlamak ve bu yetenekleri sadece NASA değil, diğer uzay tabanlı müşteriler için de geliştirmek, maliyetlerimizi düşürmektir.”

NASA tarafından yapılan açıklamada anlaşma yapılan her şirketin sözleşme kapsamında uydularını geliştirmesi gerektiğini ve gösterimlerin 2025 yılına kadar tamamlanmasını beklediği açılandı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir