Spotify duygusal durumumuza göre müzik önerebilir

 Spotify duygusal durumumuza göre müzik önerebilir

Spotify duygusal durumumuza göre bizlere müzik önermek için ses analizleri kullanmaya başlayabilir. Bir patent başvurusunda ortaya çıkan bilgide, konuşma içeriği ve arka plan gürültüsüne göre önerilebilir içerikleri tanımlamak için ses sinyalinden nitelik tanımlanması için şirketin çalışmalara başladığı ortaya çıktı.

Patent açıklamasında İsveçli ses ve müzik akışı platformu, “bir medya akış uygulamasının bir kullanıcıya kişiselleştirilmiş medya önerileri sağlayan özellikler içermesinin yaygın olduğunu” belirtiyor ve dinleyicinin müzik zevkini belirlemek amacıyla birçok bilgiye erişmesi gerektiğini savunuyor.

Spotify'ın Bilinmeyen Özellikleri | Kısayollar - Keşfet Hepsiburada

Spotify Duygusal Durumumuza Göre Müzik Önerebilir

Yeni patent ise tüm bu verileri bir adım öteye taşıyor ve Spotify konuşmalarımızın tonlama, vurgu, ritim ve benzeri durumlardan yararlanarak kullanıcılarının ruh halini mutlu, kızgın, üzgün ya da normal olarak sınıflandırmayı ve bu sınıflandırmaya göre müzik ya da yayın önermeyi planlıyor.

Spotify sesi sağlayan kullanıcının duygusal durumunu, cinsiyetini, yaşını ve aksanını analiz edip detaylandırıp ardından üzerinde çalışılan teknoloji tarafından toplanan meta verilerin, ses sinyalinin girildiği ortamdaki insan sayısını da analiz ederek belli başlı veriler çıkaracağını söylüyor. Ardından dinleyicinin tüm verileriyle önceden dinledikleri, derecelendirme geçmişi, arkadaşları veya meslektaşları gibi bağlantılı profilleri, kullanıcının kütüphanesi ve müzik koleksiyonunu ile birleştirerek öneriler sunmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Siz duygusal durumumuza göre müzik önerilebilme ihtimalini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yazılım kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir