iPhone 13 optik ekran içi parmak izi sensörüne sahip olabilir

 iPhone 13 optik ekran içi parmak izi sensörüne sahip olabilir

The Wall Street Journal tarafından yapılan habere göre iPhone 13 optik ekran içi parmak izi sensörüne sahip olabilir. AppleiPhone 13 için Face ID‘nin yanında ikincil bir biyometrik seçenek olarak kullanılabilecek bir özellik olan ekran içi parmak izi teknolojisi üzerinde çalışıyor.

iPhone 13 optik ekran içi parmak izi sensörü

iPhone 13 Optik Ekran İçi Parmak İzi Sensörüne Sahip Olabilir

Apple analisti Ming-Chi Kuo ve Bloomberg’den Mark Gurman gibi güvenilir kaynaklardan ekran içi Touch ID işlevselliği hakkında daha önce de söylentiler ortaya çıkmıştı. Her ikisi de bunun Apple’ın yeni iPhone’lara eklemeyi düşündüğü bir özellik olduğunu söyledi. İkincil bir “Dokunma Kimliği” seçeneği, bir yüz maskesi takarken olduğu gibi Yüz Kimliğinin optimal olmadığı durumlarda yararlı olacağı düşünülüyor.

The Wall Street Journal muhabiri Joanna Stern, eski bir çalışandan, şirketin ultrasonik bir çözümden “daha güvenilir” olan ekran içi parmak izi okuması için optik sensörlerle çalıştığını öğrendiğini söylüyor.

Optik sensörler ışık kullanarak çalışır ve parmağımızı yerleştirmemiz gereken bir parmak izi simgesiyle ekran aydınlanır, bir kamera parmağımızın görüntüsünü oluşturur ve 2B görüntü kullanıldığı için kandırılması kolaydır. Ultrasonik sensörler ise daha yeni bir teknolojidir, parmak izinin 3B haritasını ses dalgalarını kullanarak çıkarır ve daha güvenli bir çözüm yoludur, ayrıca parmaklar ıslakken daha verimli bir sonuç verebilir. Ancak ultrasonik parmak izi sensörleri optik sensörlere göre daha pahalıdır.

Hem analistler hem de muhabirler optik parmak izi sensörü kullanırsa Apple’ın 2021 model tüm iPhone’larda yeni teknolojiyi kullanacağını düşünüyor ancak ultrasonik parmak izi sensörü kullanılırsa muhtemelen daha gelişmiş ve üst segment telefonlarda kullanılacağını belirtiyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Baran Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir